17:40 – Русија тражи ослобађање посматрача ОЕБС-а
Заробљени под Доњецком посматрачи ОЕБС-а треба да буду ослобођени, изјавио је стални представник Русије у овој светској организацији Андреј Келин. Према његовим речима, не може се од посматрача правити таоци.
Према подацима сталног представника, инцидент се догодио када се група враћала из Луганска у Доњецк, на контролном пункту, који тамо раније није био. Келин није искључио да се она налази у једном од оближњих насеља.
Раније, ОЕБС је известио да је у понедељак увече изгубљен контакт са четири посматрача који представљају Данску, Турску, Швајцарску и Естонију.
17:30 – Сергеј Лавров: Москва позива Кијев да обустави војну операцију
Москва се нада да ће украјинске власти предузети мере како би се зауставила војна операција на југоистоку земље, изјавио је министар иностраних послова Сергеј Лавров у телефонском разговору са својим француским колегом Лораном Фабиусом.
Руски министар је уверени да ће отказ од насиља помоћи општенационалном дијалогу.
Раније, милијардер Петар Порошенко, који је према прелиминарним подацима победио на председничким изборима, најавио је да намерава да изведе брзу специјалну операцију на истоку земље. Према његовим речима, она неће трајати не два или три месеца, већ ће се мерити сатима.
Противници Порошенка страхују да би таква специјална операција могла изазвати огромне цивилне жртве.
17:15 – МИП Русије: Излазак Украјине из ЗНД ће највише погодити управо њу
Ако је Украјина заиста одлучила да изађе из Заједнице независних држава, то ће се највише одразити на њу саму, изјавио је заменик руског министра иностраних послова Василиј Небензја.
Он је објаснио да је Кијев потписник низа споразума у оквиру Комонвелта, који му доносе корист.
Секретар украјинског Савета безбедности Андреј Парубиј, раније је изјавио да Украјина намерава да се повуче из ЗНД. Међутим, представник Извршног одбора ЗНД саопштио је да релевантни захтев из Кијева још није стигао.
17:13 – Проглашено примирје у Доњецку
У Доњецку је проглашено примирје између народне војске и украјинских снага безбедности, објавио је градоначелник Александар Лукјанченко.
У међувремену, према речима представника народне војске Донбаса, украјинска војске се, након сукоба на доњецком аеродрому, прегрупише и припрема за чишћење града. Нема тачних информација о времену извођења војне операције.
У понедељак је у граду вођена борба. Вруће тачке су биле доњецки међународни аеродром и железничка станица. Народна војска је морала да се повуче дубоко у град.
Премијер ДНР Александар Бородај саопштио је о смрти око 100 припадника народне војске и цивила, док је доњецко градско веће – само око 40 мртвих.
Колективи неколико рудника украјинског Доњецка отпочели су штрајк против војних операција у граду, преноси агенција РИА Новости.
У понедељак, на аеродрому у Доњецку вођена су бојева дејства уз употребу авијације. Као резултат тога, народна војска се повукла дубоко у град.
15.44 – Патријарх Кирил РПЦ позвао Порошенка да ослушне глас народа Украјине
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је Петру Порошенку победу на председничким изборима у Украјини. Истовремено, патријарх је изразио наду да ће нови лидер учини све што је у његовој моћи да поврати мир у земљи, и послушати глас становника свих региона.
Патријарх је приметио да пред Порошенком „стоји тежак и веома важан задатак – пронаћи начине помирења сукобљених страна“.
Председнички избори у Украјини су одржани 25. маја у позадини дубоке политичке кризе. Након обраде 95.03% гласачких листића, олигарх Порошенко је освојио 54.45% гласова.
15.30 – Украјинске снаге су после крвавих борби са проруским снагама на аеродрому у Доњецку, на истоку Украјине, повратиле контролу над тим аеродромом, а том приликом је погинуло 40 људи, изјавили су украјински званичници.
„Аеродром је у потпуности под нашом контролом. Непријатељ је претрпео тешке губитке, док са наше стране нико није погинуо“, изјавио је украјински министар унутрашњих послова Арсен Аваков, а пренела агенција АФП.
15.15 – Александар Лукјанченко: Припадници украјинске армије и борци самоодбране договорили примирје у Доњецку
Припадници украјинске армије који учествују у офанзиви у Доњецку и борци самоодбране договорили су се да бар накратко прекину сукобе!
Ову вест саопштио је градоначелник Александар Лукјанченко додавши да је одлука донета на иницијативу обеју страна, преноси руска Газета.
У Доњецку још нису покупили са улица мртве, а око поднева је опет одјекнула пуцњава. Град су надлетали борбени авиони и хеликоптери украјинске војске и све је личило на још један дан у паклу.
14.45 – „Војна операција у Доњецку биће настављена све док не буду уништене све снаге самопроглашене Доњецке Народне Републике“, изјавио је представник Оружаних снага Украјине Алексеј Дмитрашковскиј, јавља Итар-Тасс.
14.40 – Тело убијеног италијанског новинара пренето у Харков
Тело италијанског новинара Андреа Рокелија пренето је у украјински град Харков, саопштили су из градске мртвачнице.
У суботу је објављено да се у близини Славјанска, Доњецка област, под минобацачком ватром украјинске војске нашла група страних новинара. Рокели и његов преводилац су убијени.
Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров у уторак је изразио наду да ће истражни процес поводом смрти Рокелија и његовог пратиоца почети што је могуће пре.
14.27 – Специјална посматрачка мисија Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) изгубила је контакт са једним од својих тимова стационираних у Доњецку јуче поподне око 18.00 часова, саопштено је данас из ОЕБС-а.
14.25 – Број погинулих у офанзиви украјинских снага безбедности која је почела у понедељак у Доњецку могао би да достигне 100, тврди Денис Пушилин, председавајући ВС ДНР.
Међу жртвама има и око 50 цивила, рекао је председавајући Врховног савета самопрокламоване „народне републике Доњецк“, Денис Пушилин руској новинској агенцији Итар Тасс.
14.00 – Немачка канцеларка Ангела Меркел честитала је украјинском милијардеру Пјотру Порошенку на победи на председничким изборима, саопштено је у Берлину.
13.50 – Сергеј Лавров: Русија очекује од Кијева истрагу трагедије у Одеси
Русија очекује од Кијева да крене у конкретну акцију у правцу истраге трагедије у Одеси, изјавио је министар иностраних послова Сергеј Лавров.
Он је подсетио да је Петар Порошенко, према прелиминарним подацима победник председничких избора у Украјини, изјавио да је спреман да у истрагу укључи и стручњаке из Европе, као и из Русије. „То мора да се хтно уради, док сви трагови нису избрисани,“ – рекао је Лавров.
Раније, украјинско Министарство унутрашњих послова је потврдило да су у Дому синдиката у Одеси, где је 2. маја погинуло 48 људи, пронађени трагови хлороформа, док је 32 људи умрло, не од високе температуре, већ од „непознате супстанце“.
13.17 – Рудари Донбаса објавили су штрајк и затражили да се украјинске снаге безбедности хитно повуку из Доњецке области, казао је Итар-Тассу пви заменик министра рударства ДНР Константин Кузмин.
12.45 – Москва је спремна да буде „озбиљан и поуздан партнер“ новом украјинском председнику, ако он буде радио у интересу целе земље, изјавио је данас руски министар иностраних послова Сергеј Лавров на конференцији за штампу у Москви. Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров позвао је Кијев да хитно оконча насиље у Украјини.
„Задатак број један за власти у Кијеву и тест за њихову постојаност, с обзиром на резултате председничких избора, јесте да одмах окончају коришћење војске против народа и свако насиље са свих страна“, рекао је Лавров на телевизијској конференцији за новинаре у Москви, пренео је АФП.
12.42 – Војну казнену операцију на југоистоку Украјине одмах треба прекинути и покренути дијалог, изјавио је председник Русије Владимир Путин.
Путин је то истакао у телефонском разговору с премијером Италије Матеом Ренцијем, с којим је разговарао о погибији италијанског новинара Андрее Рочелија и његовог руског преводиоца Андреја Миронова.
12.35 – Александар Новак: Избор новог председника треба да олакша преговоре између Украјине и Русије
Избор новог председника Украјине треба да допринесе постизању договора о испоруци руског гаса, изјавио је министар енергетике РФ Александар Новак у интервјуу руским ТВ новинарима.
„Појавило се руководство са којим се могу доносити одлуке и вршити консултације. Наравно, те консултације треба да иду напред,“ – рекао је Новак.
У Украјини су у недељу, 25. маја, одржани ванредни председнички избори. 49-годишњи милијардер Петар Порошенко, на основу обраде 95,03% гласачких листића, освојио је 54.45% гласова и тако постао лидер у председничкој трци.
12.15 – Премијер Крима Сергеј Аксјонов изјавио је да је више од 100 избеглица с југоистока Украјине стигло на Крим спасавајући голе животе, објавила је кримска влада на Твитеру.
12.05 – Јацењук затражио од Русије милијарду долара за гас
Вд. премијер Украјине Арсениј Јацењук затражио је од Русије „исплату 1 милијарде долара за коришћење 2 милијарде кубних метара гаса, које припадају украјинској компанији Черноморнефтегаз“.
При том, Јацењук је изјавио да су билатерални разговори Украјине и Русије, без САД и ЕУ, немогући. Он је, такође, истакао да ће се, ако до 29. маја не буде постигнут споразум о гасу са Русијом, Украјина „састати са руском енергетском компанијом Газпром на Стокхолмској арбитражи“.
Черноморнефтегаз је до 17. марта припадао Нафтогасу, али су након референдума о независности полуострва Крим активи Черноморнафтогаз Укртрангаза, као и залихе, по одлуци локалног парламента национализовани.
12.00 – Украјинске власти саопштиле су да су незадовољне условима компромисног решења које је посредством ЕУ постигнуто са Русијом, а захваљујући коме би Европа била сачувана од прекида у испорукама гаса. „Оно што чујемо у овом тренутку јесте ‘платите, а потом ћемо разговарати'“, изјавио је украјински министар финансија Александар Шлапак, само дан пошто је европски комесар за енергетику, Гинтер Етингер, рекао да постоји велика шанса да копримис буде постигнут у наредних неколико дана, пренела је агенција Франс прес.
11.55 – Олег Царев: Господин Порошенко само извршава инструкције својих америчких господара
Украјински посланик Олег Царев оптужио је будућег председника земље Пјотра Порошенка да ради по налозима Вашингтона.
„Господин Порошенко само извршава инструкције својих америчких господара. Уосталом, (помоћник америчког секретара за европска и евроазијска питања) Викторија Нуланд се с амбасадором САД (у Украјини Џефријем) Пајетом договорила – Порошенко председник, Јацењук премијер“, рекао је Царев.
11.47 – Александар Лукјанченко: Током борбе за међународни аеродром у Доњецку погинуло 38 људи
У сукобима у Доњецку, током сукоба између присталица федерализације и украјинских снага безбедности, погинуло 40 особа
У Доњецку (југоисток Украјине), током сукоба између присталица федерализације и украјинских снага безбедности, у протеклих неколико дана је убијено 40 људи, саопштио је градоначелник Александар Лукјанченко.
Према речима Лукјанченка, током борбе за међународни аеродром у Доњецку погинуло је 38 људи. Он је саопштио да не зна колико из их су припадници народне војске.
Раније данас, 27. маја, министар унутрашњих послова Украјине Арсен Аваков изјавио је да је украјинска војска ставила под своју контролу аеродром у Доњецку. Према његовим речима, није било жртава међу снагама безбедности.
Аваков је такође рекао да је током ваздушног напада уништен камп народне војске у Луганској области.
11.35 – Анатолиј Кузњецов: Све више грађана Украјине тражи азил у Русији
Грађани Украјине све чешће траже азил у Русији, саопштио је новинарима данас у Москви заменик шефа руске Федералне службе за миграције (ФСМ) Анатолиј Кузњецов.
На југоистоку Украјине од краја фебруара 2014. године не престају масовни антивладини протести. Они су били одговор локалног становништва на промену власти у земљи и каснији покушај Врховне Раде (парламента) да повуче закон о давању руском језику статус регионалног.
Украјински војници спроводе велику антитерористичку операцију на југоистоку земље.
11.30 – Виталиј Јарема: Специјалне снаге Украјине желе да униште читаву народну војску
Украјинске специјалне снаге су наставиле активну фазу специјалне војне операције на истоку Украјине, која је била заустављена на дан председничких избора 25. маја, изјавио је заменик премијера Виталиј Јарема.
Према његовим речима, 25. маја, активна фаза специјалне операције није вођена.
Јарема је изјавио да ће снаге безбедности водити операцију све „док на територији Украјине не остане ни једног“ припадник народне војске. Он није могао да каже колико ће времена бити потребно да се заврши специјална операција.
Средином априла, снаге под контролом Кијева покренуле су војну специјалну операцију на југоистоку Украјине, где не престају протести присталица федерализације.
11.24 – Званични Тбилиси реаговао је на гласине да ће будући председник Украјине Пјотр Порошенко узети бившег председника Грузије Михаила Сакашвилија за саветника. „Пријатељски препоручујемо новом председнику Украјине да не контактира са Сакашвилијем“, изјавио је премијер Грузије Ираклиј Гарибашвили.
11.20 – Арсениј Јацењук: Билатерални преговори с Русијом нису могући
Украјински премијер Арсениј Јацењук изјавио је данас како преговори између Украјине и Русије, без учешћа САД и ЕУ, нису могући.
„У садашњим условима, билатерални преговори са Русијом нису могући”, рекао је украјински премијер на данашњој седници владе, додајући како Русија практикује „једнострану правду”, преноси Итар-Тас.
Након прекјучерашње победе на украјинским председничким изборима, кондиторски тајкун Петро Порошенко је најавио да ће задржати садашњу украјинску владу и премијера Јацењука.
Русија је јуче апеловала на владу у Кијеву да заустави „војну операцију над својим народом” и позвала Организацију за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) да покрене истрагу о сукобима са проруским активистима на истоку Украјине.
10.20 – Четири особе су убијене, а једна је рањена током непрестаног гранатирања Славјанска, јавља Итар-Тасс. Украјинска артиљерија од синоћ засипа Славјанск гранатама из артиљеријског наоружања, а украјинска војска је, такође, пуцала из лаког аутоматског оружја. Жртве су пронађене у близини кратера насталих од испаљених граната.
10.00 – Градоначелник Доњецка позвао је суграђане да остану у кућама и додао да је у окршају било жртава међу цивилима. Новинар АФП-а каже да је видео тело жене недалеко од железничке станице Доњецка.
„Пазите на децу и не излазите из куће, сем у хитним случајевима“, навео је у саопштењу градоначелник Александар Лукјанченко, саветујући становницима да избегавају аеродром и железничку станицу.
09.54 – Најмање 30 тела убијених припадника самоодбране донето је у болницу после тешких борби за међународни аеродром у Доњецку, у којима су владине снаге користиле борбене авионе и војне хеликоптере.
09.48 – Генадиј Труханов победио је на изборима за градоначелника Одесе са 43,49 посто гласова, јавља РИА Новости.
Труханов је посланик и председник украјинске националне федерације тајландског бокса. Заклетву ће положити данас у подне.
09.30 – Дарт Николајевич Вејдер освојио је 1,74 посто гласова на изборима за градоначелника Кијева, што никако није довољно да освоји мандат. Нов градоначелник највероватије је вођа партије УДАР Виталиј Кличко који после пребројаних 40 посто гласова води са 56 посто гласова.
09.22 – Песков: Још је рано говорити о сусрету Путина и Порошенка
Секретар за штампу председника Дмитриј Песков рекао је руским новинарима да је о састанку победника на председничким изборима 25. маја у Украјини Петра Порошенка са Владимиром Путином сувише рано да се говори.
Песков је већ изјавио да је Путин јасно изнео свој став о изборима у Украјини. Председник је нагласио да ће Русија поштовати избор украјинског народа и да ће радити са формираним структурама власти. Истовремено, руски лидер је изразио наду да ће борбе на истоку земље након избора бити суспендоване и да ће нове украјинске власти отпочети дијалог са грађанима.
09.15– „Желимо одговор Русије на питање о враћању Украјини 2,2 милијарде кубних метара гаса, које је званична Москва украла преко компаније Черноморнафтогас на територији Крима“, изјавио је привремени украјински премијер Арсениј Јацењук на телевизијски преношеној седници владе, а преноси Ројтерс. Пошто су се грађани Крима на мартовском референдуму изјаснили за припајање Русији, званична Москва је примила украјинско полуострво у састав Руске Федерације.
09.14 – Парубиј: Украјина излази из Заједнице независних држава
Украјина намерава да напусти ЗНД. О томе је на брифингу у Врховној Ради говорио секретар за националну безбедност и одбрану Андрев Парубиј.
„Савет за националну безбедност је одлучио не само да прекине председавање ЗНД, већ и да отпочне процес повлачења из ЗНД“, – рекао је Парубиј.
Како преноси агенција Укринформ, одлучено је да се изради план за одржавање на територији Украјине заједничких војних вежби украјинске армије и савезника-гаранта безбедности Украјине. Позив земљама-гарантима је већ припремљен, додао је Парубиј.
Раније директор одела за информациону политику МИП Украјине Евгениј Перебијнис изјавио је да Украјина прекида председавање у ЗНД у 2014. години.
09.08 – „Ако украјинска страна и после договора о попусту на цену гаса тужи Русију суду у Стокхолму, то је потпуно неприхватљиво. У том случају не може се постићи никакав договор“, казао је министар енергетике Русије Александар Новак за ТВ канал „Русија-24“.
Колико синоћ трилатерални преговори Европске уније, Русије и Украјине о нагомиланом украјинском рачуну за гас завршени су парцијалним договором према коме ће Украјина до краја месеца Гаспрому платити две милијарде долара, а до 7. јуна још пола милијарде долара. Украјина дугује Гаспрому укупно 3,5 милијарде долара.
09.02 – У Славјанску граната погодила зграду: има жртава
Читаве прошле ноћи, у Славјанску (југоисточна Украјина) и околним селима водила се жестока борба украјинске војске и присталица федерализације земље, саопштио је локални штаб народне војске.
„Ноћу, две гранате су погодиле улаз зграде од девет спратова, троје људи је погинуло, док су многи рањени. Украјинска Национална гарда нас је гранатирала из округа Северниј и села Семеновка,“ – наводи се у саопштењу.
Украјински војници спроводе операцију великих размера по сузбијању протеста присталица федерализације на југоистоку земље, који се залажу за одржавање референдума о статусу региона у Украјини.
08.01 Сукоби између снага самоодбране и Националне гарде у Доњецку
У Доњецку су у току сукоби између Националне гарде и снага Доњецке народне републике, саопштио је штаб самоодбране ДНР. Према подацима штаба, битка се води око регионалног војног одсека, где се налази један од гарнизона сила самоодбране.
„Битка се води на раскрсници Кијевске авеније и Буслаеве улице. Ту се налази војни одсек,“ – рекао је агенцији РИА Новости представник самоодбране. Зграду војног одсека контролишу снаге ДНР, које су објавиле мобилизацију.
Након јучерашњих сукоба на доњецком аеродрому, силе самоодбране су се нашле под ударом украјинског војног ваздухопловства, након чега су се повукли дубоко у град. Одреди Националне гарде су покушали да наставе успешну операцију и почели су да напредују по Кијевској авенији ка центру града. Самоодбрана им је блокирала пут са три „КАМАЗ“-а, поставивши их преко авеније. Након тога је почела размена ватре. Нема података о жртвама.
Први пут откако је кренука „анти-терористичка операција“ кијевских власти сукоб у Доњецкој области се прелио на саму територију Доњецка.
Наодни губернатор Доњецке области Павел Губарев написао је на Facebook-у, да је у Доњецку био погођен камион са рањеним борцима самоодбране. Према прелиминарним подацима 35 људи је погинуло, а 15 повређено.
Међутим новинар петербушког Петог канала Леонид Муравјов, који се налазио на месту трагедије, известио је о 24 мртвих.
07.06 – У Доњецку објављена мобилизација читавог медицинског особља
У Доњецку је објављена мобилизација целокупног медицинског особља. Ово је саопштила прес-служба Доњецке народне републике.
„Пажња! Хитна мобилизација целокупног медицинског особља у болницама Вишњевског, Калињина и регионалној трауматологији. Хитно су потребни лекари, волонтери, донатори,“- преноси Итар-Тасс цитат из саопштења.
Раније се појавило саопштење у медијима да је током гранатирања камиона који је превозио рањенике у Доњецку убијено 24 људи. Међутим, на званичном Twitter-у Доњецке народне републике каже се да је само једна особа убијена – возач.
Оставите коментар на Москва очекује обустављање војних акција
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.