Немири у граду Фергусон потврђују присуство дубоких проблема у америчком друштву. Али, они не могу бити решени без значајне корекције постојећег друштвено-политичког модела.
Повод за сукобе на улицама Фергусона било је убиство афро-америчког младића Мајкла Брауна од стране полицајца. У своју одбрану, власти су саопштиле да је Браун са својим пријатељем представљао опасност по друштво, јер је 10 минута пре убиства опљачкао трафику. Међутим, убрзо је обелодањено да је Браун погођен у чело док је стајао на коленима са подигнутим рукама. Становници града су понашање полицајца оценили као самовољу и убиство на расној основи и одговорили погромима и акцијама грађанске непослушности. Како је саопштио РИА Новости становник Фергусона Шерман Хокинс, „овде је полиција расположена против афро-американаца. Они их само угњетавају“. Од тада, атмосфера у Фергусона само наставља да се загрева.
Сам по себи, повод за нереде прилично је тривијалан за САД. Према статистичким подацима, у Америци данас, на сваких 28 сати полиција убија по једног тамнопутог младића до 25 година. Али, у Фергусону се отворио још један чир друштвено-политичког модела који Американци сматрају идеалним и намећу га читавом свету. Догађаји у Фергусону развијају се по стандардном сценарију „обојених револуција“, серије која је у последњих двадесет година захватила готово све континенте. Американци су добили то, што су тако интензивно тражили за друге, сматра комесар руског Министарства иностраних послова за људска права, демократију и владавину права, Константин Долгов:
Трагични догађаји у Фергусону, након убиства ненаоружаног 18-годишњег афро-американца од стране полицајца, показали су висок степен напетости у америчком друштву, које и даље остаје подељено по расној линији. Друга ствар је, да су власти до недавно покушавале да прикрију ову реалност. Али, немогуће је дуго времена крити ове противречности. Наравно, полиција несразмерно примењује силу. Користе се средства, не из полицијског, већ из војног арсенала, против чега дижу глас амерички активисти за људска права!
Још један разлог за бунт становника Фергусона је и висока стопа незапослености међу афро-америчком популацијом. Према мишљењу Los Angeles Times, убиство Брауна само је повод за немире, који су сазревали деценијама: накод индустријског пада 80-их година, град су напустили „плави оковратници“, а на њихово место су дошле сиромашне афро-америчке породице. Од 2000. године, просечна плата се смањила за 30%, урачунајући инфлацију.
Ситуацију погоршава, то што америчка полиција користи тешко наоружање. На пример, оклопна возила, која користе у ратовима у иностранству. Председник удружења „Ветерани за мир“ Џери Кондон сматра да, „то што се дешава у Фергусону – резултат је националног мишљења да насиље решава проблеме.“ Према подацима релевантних НВО, између осталих и „Америчке уније за грађанске слободе“, агенције за спровођење закона широко користе чак и током рутинских активности, укључујући потраге, оклопна возила, сузавце, шок бомбе, минобацаче, полуаутоматско и аутоматско оружје. Жртве полицијске самовоље постају и припадници штампе, додаје Константин Долгов.
То се врло озбиљно одражава на новинаре. Сваки дан, власти се обрушавају на слободу слова. Озбиљног дијалога са демонстрантима још увек нема. Тешко је говорити о дијалогу када је све бачено на бруталну силу. По нашем мишљењу, америчке власти треба озбиљно да пораде на великим унутрашњим проблемима које постоје у Америци, уместо што другим државама дају лекције о људским правима.
Амерички новинари пишу о три преломна момента: први је било убиство Брауна – оно је разбеснело Фергусон. Други су пљачке – оне су разбеснеле државу Мисури. Трећи преломни моменат постала је милитаризација полиције и сузбијање слободе штампе – то је разбеснело целу земљу. Према речима једног од аутора, налазећи се стално у ратном стању, Америка током свог постојања никада није била под копненом инвазијом. Рат је увек вођен на другој страни света. Американци никада нису видели тенкове на својим улицама. Док у Фергусону, полиција обучена као Рамбо, разагони Американце са улица и диктира им како да пишу чланке, као у сценама лошег холивудског блокбастера, где су Америку освојили Руси. То показује да је земља политички подељена. Чини се да у Сједињеним Америчким Државама почиње нова фаза политичког живота, када ће морати да преиспитају своју геополитичку улогу: када живиш у стакленој кући, не би требало да се гађаш камењем.
Оставите коментар на Нереди у Фердусону прекретница за Америку
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.