МОСКВА –Патријарх московски и целе Русије Кирил поручио је данас да би духовно јединство руске и украјинске нације требало да буде очувано
„У време тешкоћа и превирања у животима украјинског народа, молимо се за то да промене које се дешавају, неће бити на штету већ за добробит, да неће сломити заједнички дух”, рекао је патријарх Кирил, преноси Итар-Тасс.
Истовремено, надбискуп Грчке католичке цркве у Украјини, Свјатослав Шевчук, упозорио је, током посете Риму, на опасност од грађанског рата и сепаратизма у својој домовини.
Шевчук је позвао Европску унију да пружи „економски и изнад свега дипломатску помоћ” Украјини.
„Опасност од грађанског рата долази из иностранства, јер кад не можете да поједете цео колач, поједете само комадић”, рекао је надбискуп мислећи на Русију, пренео је Франс прес.
Шевчук се током посете Риму састао са поглаваром Римокатоличке цркве папом Фрањом, који му је поручио:“Држите се!”. навео је АФП.
Русија: Имамо доказ да су хаос у Кијеву изазвали екстремисти
МОСКВА –Руско Министарство спољних послова, саопштило је данас да ће Европској унији и ОЕБС-у послати видео снимак, као доказ да су екстремисти изазвали хаос и пустошење у Кијеву.
„Веома смо забринути због тога што се дешава у Украјини, а нарочито због начина на који Запад коментарише ту ситуацију и покушава да утиче на њу”, наводи се у саопштењу Министарства објављеном на Фејсбуку.
„Западни медији најрадије не би да расправљају о чињеници да су протесте организовали екстремисти. Европске структуре можда не знају како екстремисти, који се представљају као цивили, функционишу”, закључује руско министарство.
У међувремену, шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, позвао је генералног секретара Савета Европе Торбјорна Јагланда да заузме непристрасан став према ситуацији у Украјини, пренела је „Русија данас”, после телефонског разговора двојице званичника.
„Ситуација у Украјини била је главна тема двојице званичника. Сергеј Лавров је изразио забринутост због немира у Украјини, које су изазвале крајње десничарске, профашистичке организације, угрозивши мировни споразум потписан 21. фебруара, као и мир, стабилност и безбедност друштва и народа”, навело је руско Министарство спољних послова.
У саопштењу се наводи и да су се обојица званичника сложила да одлуке које је донела украјинска Врховна рада (парламент), треба да буду усклађене са обавезама Украјине као чланице Савета Европе и потписнице Европске конвенције за људска права.
Оклопни транспортери у Севастопољу
СЕВАСТОПОЉ –Два оклопна транспортера виђена су у близини руске војне базе у другом по величини украјинском граду Севастопољу, јавио је данас новинар АФП-а, док је око 500 људи протестовало у граду.
Једно од возила је виђено у бази руске Црноморске флоте, док је друго виђено паркирано у дворишту које је изнајмила руска морнарица у центру града, рекао је новинар.
Два возила су се појавила у моменту када је вршилац дужности председника Украјине Александар Турчинов упозорио на „опасне знаке сепаратизма” усред бојазни да би украјински, а про-руски регион Крима могао да тражи поделу земљу након што је украјински парламент свргао председника Виктора Јануковича, наводи АФП.
Портпарол руске Црноморске флоте је на питање АФП-а одбио да коментаришу појаву два возила, а локални медији су известили да су они довезени „у случају терористичких напада”.
У међувремену, око 500 про-руских демонстраната окупило се у центру града да пружи подршку бизнисмену Алексеју Чалију, којем су представници градских власти Севастопоља на Криму, који се сматра главном базом руске Црноморске флоте од 1783. године, поверили градску администрацију.
„Ми смо мирни демонстранти, за сада”, рекао је Александер Синијавски, пренео је АФП.
Крим је аутономна област Украјине која је до пре 60 година административно припадала Русији, а од око два милиона становника, око 60 одсто чине Руси.
Кетрин Ештон: Русији мора да буде послата јасна порука о територијалном интегритету Украјине
Кијев — Русија би требало да буде добар сусед Украјини и да јој дозволи да крене напред у правцу који је изабрала, казала је у Кијеву Кетрин Ештон.
ЕУ разуме потребу за јаким везама између Русије и Украјине, али како је рекла висока представница ЕУ, мора да буде послата јасна порука о територијалном интегритету Украјине. Ештонова је истакла да је ту да би пружила подршку Украјини да буде јака и крене у правцу који изабере.
„Фокус мора бити на изласку Украјине из краткорочних проблема, а потом су потребни дугорочни планови, укључујући Европску банку за обнову и развој“, рекла је она, пренео је Ројтерс.
Висока представница није изнела никакве детаље о иностраној финансијској помоћи Украјини, али је рекла да ће ЕУ радити са Међународним монетарним фондом, који ће направити своју процену ситуације.
Ештонова је рекла и да су у Украјини неопходне реформе, да сектори пољопривреде и енергетике треба да буду разноврсни, да будућа влада у Украјини мора да буде „инклузивна“, као и да украјинске институције морају да функционишу и раде заједно.
Ештонова се у Кијеву састала и са бившом украјинском премијерком Јулијом Тимошенко, која је у суботу пуштена из затвора. Висока представница ЕУ рекла је при том да се радује даљем наставку дијалог са бившом премијерком и додала да су активности Тимошенкове значајне за будућност земље, као и да ће то помоћи очувању јединства Украјине, пренела је руска агенција Итар-Тас.
Партија „Отаџбина“ коју предводи Тимошенкова, саопштила је да су две стране данас разговарале о ситуацији у Украјини и размениле мишљења како изаћи из садашњег ћорсокака.
Разговарало се о првим корацима које треба да направе и Украјина и Европска унија на стабилизовању ситуације и повратка земље на европски курс, саопштила је партија.
Њих две су посебно разговарале и о помоћи Европске уније Украјини – финансијској и економској, а одлука о подршћи ће највероватније бити донета ускоро.
Тимошенкова и Ештонова разговарале су и о стварању нове владе и истакле да у новом кабинету треба да буду и представници демонстраната са Трга независности и технократски стручњаци.
После тромесечних протеста и сукоба у Кијеву, украјински парламент опозвао је у суботу председника Виктора Јануковича, ослободио из затвора бившу премијерку Јулију Тимошенко и одлучио да се ванредни парламентарни избори одрже 25. маја.
За Јануковичем је издат налог за хапшење због оптужби за масовно убиство.
Рањен бивши шеф Јануковичеве администрације Андриј Кљујев
Бивши шеф администрације опозваног украјинског председника Виктора Јануковича, Андриј Кљујев, рањен је данас из ватреног оружја, изјавио је за агенцију АП његов портпарол Артем Петренко.
Он је додао да је Кљујев смештен у болницу, али није могао да изнесе више детаља о нападу, нити у којој се болници он налази, пренела је агенција АП.
Према наводима Ројтерса, Кљујев је рањен у ногу, а није познато да ли је он у тренутку напада био у друштву Јануковича, чија је локација тренутно непозната, након што су за њим нове украјинске власти расписале потерницу.
Петренко је такође потврдио да је Кљујев у недељу поднео оставку на место шефа Јануковичеве администрације.
Према наводима агенције АП, Кљујев је током тромесечних протеста био једна од најомраженијих фигура међу опозиционим демонстрантима.
Лавров: Москва се не меша у ситуацију у Украјини и очекује исто од других земаља
Москва се не меша у ситуацију у Украјини и очекује исто од других земаља, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
„Ми смо потврдили нашу принципијелну позицију немешања у унутрашње послове Украјине. Надамо се да ће се сви држати сличне логике“, рекао је министар.
Нешто раније у уторак председник Владимир Путин је одржао оперативну седницу са сталним члановима Савета безбедности РФ. Седница је већим делом била посвећена развоју догађаја у Украјини.
Кличко: Кандидоваћу се на председничким изборима
Један од лидера вишемесечних протеста у Украјини Виталиј Кличко (43), данас је најавио да ће се кандидовати на председничким изборима.
„Бићу на гласачком листићу за место председника Украјине“, рекао је познати опозиционар и бивши светски шампион у боксу новинарима у парламенту.
Кличко је лидер Украјинске Демократске Алијансе за Реформу (УДАР) и посланик парламента, а на претходним председничким избора био је у трци са тада изабраним Виктором Јануковичем.
У Украјини је данас званично отпочела кампања за превремене председничке изборе који ће бити одржани 25. маја.
Централна изборна комисија је поставила на свом сајту изборни календар по којем се кандидатима даје могућност да се региструју за изборну трку до 4. априла.
Кетрин Ештон: Русија би требало да буде добар сусед Украјини
КИЈЕВ — Русија би требало да буде добар сусед Украјини и да јој дозволи да крене напред у правцу који је изабрала, казала је у Кијеву Кетрин Ештон.
ЕУ разуме потребу за јаким везама између Русије и Украјине, али, како је рекла висока представница ЕУ, јасна порука мора да буде послата о територијалном интегритету Украјине. Ештон је истакла да је ту да би пружила подршку Украјини да буде јака и крене у правцу који изабере.
„Фокус мора бити на изласку Украјине из краткорочних проблема, а потом су потребни дугорочни планови, укључујући Европску банку за обнову и развој“, рекла је она, пренео је Ројтерс.
Висока представница није изнела никакве детаље о иностраној финансијској помоћи Украјини, али је рекла да ће ЕУ радити са Међународним монетарним фондом, који ће направити своју процену ситуације.
Ештон је рекла и да су у Украјини неопходне реформе, да сектори пољопривреде и енергетике треба да буду разноврсни, да будућа влада у Украјини мора да буде „инклузивна“ као и да украјинске институције морају да функционишу и раде заједно.
Парламент изгласао да се Јануковичу суди у Хагу
КИЈЕВ – Парламент Украјине изгласао је данас да се одбеглом смењеном председнику Виктору Јануковичу суди за „озбиљне злочине” пред Међународним кривичним судом у Хагу.
Резолуција, усвојена већином гласова у парламенту, доводи у везу Јануковича са насиљем полиције над демонстрантима, што је довело до погибије 82 грађанина Украјине, пренела је агенција Ројтерс.
У резолуцији је наведено да и бившем министру унутрашњих послова Виталију Захарченку и бившем тужиоцу Виктору Пшонки, такође, треба да се суди у Хагу.
Међународни кривични суд није добио никакав захтев украјинске владе којим се тражи истрага догађаја који су довели до свргавања председника Јануковича, рекао је данас портпарол суда у Хагу.
„Влада може да сачини изјаву којом прихвата надлежност суда за протекле догађаје”, рекао је портпарол суда Фади Ел Абдалах, који је додао да ће онда од Тужилаштва суда зависити одлука о томе да ли ће отворити истрагу или не.
Дмитриј Медведев: Не верујем у легитимност нове украјинске власти
Медведев: – Прецизно речено немамо се коме обратити, влада не постоји, легитимност читавог низа органа власти које тамо сада функционишу изазивају велике сумње, у сваком случају такво је моје мишљење.
Руски премијер Дмитриј Медведев изразио је спремност за наставак сарадње са Украјином, али по његовим речима за такво што се мора формирати легитимна власт .
„Ми смо спремни да разговарамо о било којој теми, али главна ствар је – да се зна са ким разговарати – рекао је Медведев.
Ако се за владу сматрају људи у маскама, онда је врло вероватно да ће се са таквом владом тешко сарађивати“, – рекао је Медведев .
Истовремено, премијер је рекао да је изненађен да је ЕУ признала актуелну украјинску власт. „Неки наши инострани партнери, западни партнери сматрају друкчије, они сматрају да су то легитимни органи, но ја не знам који су они Устав читали, али ми се чини да је ово нека аберација ума када се легитимношћу назива оно што је у својој суштини резултат оружане побуне“, али то је засебна тема. Ако се дотакнемо наших економских односа, они ће се сигурно наставити. Још једном понављам, Украјина за нас остаје важан и озбиљан партнер“
Повлачење руског амбасадора из Кијева, он је објаснио потребом да се одрже консултације о даљим акцијама. Истовремено Медведев је нагласио да су догађаји који су се десили у земљи довели “у опасност наше интересе, животе и здравље наших грађана.“
ЦИК Украјине је већ почела да се припрема за нове председничке изборе. Кампања за ванредне изборе новог председника Украјине требало би да почне 25. фебруара.
У Украјини одложено формирање Владе националног јединства до четвртка
Украјински парламент је због потребе настављања консултација одгодио гласање о формирању владе националног јединства до четвртка, 27. фебруара.
Амбасадор Украјине у УН Јуриј Сергејев прошле ноћи је најавио да ће нова влада Украјини бити формирана највероватније током данашњег дана.
Врховна Рада је истовремено овластила Турчинова да потписује законе, пошто су посланици изгласали привремени пренос овлашћења шефа државе на председника парламента после уклањања Виктора Јануковича са власти.
“Гласање о влади националног јединства треба да буде одржано у четвртак“, рекао је у парламенту Олександер Турчинов, предсједник скупштине и вршилац дужности председника државе.
Турчинов је рекао да ће се састати са званичницима безбедносних служби ради разговора о “опасним знацима сепаратизма“ у појединим областима.
Неки посланици парламента упозорили су да би Украјина могла бити распарчана због „забринутости руског-говорног региона (на истоку и југу земље)“ због смене Јануковича.
Украјинска Централна изборна комисија почела је да прима пријаве кандидата за превремене председничке изборе, који ће бити одржани 25. маја.
Медији су пренели да се смењени председник Виктор Јанукович налази у Севастопољу, али о томе нема званичних информација.
Сергеј Лавров: Украјина не сме да бира између Русије и Запада
Украјина не сме да буде приморана да бира између Русије или Запада, рекао је данас руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
То је, како је навела агенција Ројтерс, последње упозорење ЕУ и САД да не покушавају да обликују будућност бивше совјетске републике.
„Опасно је и контрапродуктивно покушавати да се Украјина примора да бира по принципу ‘Ви сте са нама или против нас'“, рекао је Лавров на заједничкој конференцији за новинаре после разговора са колегом из Луксембурга Жаном Аселборном.
Лавров је истакао да је Русија „заинтересована да Украјина постане део европске породице“, пренела је агенција Итар-тас.
Ако буде спроведен предлог нових украјинских власти о обустављања емитовања руских ТВ канала у Украјини, то ће бити озбиљно кршење слободе говора, рекао је Лавров.
Хиљаде грађана Севастопоља изашле на улице, смењена локална власт и истакнуте руске заставе
СЕВАСТОПОЉ — Грађани Севастопоља, где се налази руска поморкса база, а верује се и Виктор Јанукович, изашло на улице јер не желе Кијевски сценарио. Власт града промењена.
Како преноси Итар-Тасс, представници градских власти града на Криму, који се сматра главном базом руске Црноморске флоте од 1783. године, морали су да повере градску администрацију бизнисмену Алексеју Чалију, јер је то захтевало на хиљаде грађана који су изашли на улице у знак протеста због догађаја у Кијеву, тражећи да сами одлучују о својој судбини.
Грађани су блокирали главну улицу у Севастопољу, узвикујући „Чалиј!“ и „Русија!“, па је синоћ сазван хитан састанак градске скупштине.
Представници градских власти анонимно су гласали о формирању новог тела – Секретаријата за подршку и одржавање активности града, чији ће шеф бити Чалиј, пренео је Итар-Тасс.
Демонстранти су поздравили ову одлуку, а састанак је настављен, пошто су на зграду Градске скупштине окачене руске заставе.
Подсетимо, према писању украјинских медија, баш у Севастопољу се налази свргнути председник Виктор Јанукович, кога је опозвао парламент и за којим је издат налог за хапшење због оптужби за масовно убиство.
У Доњецку, Одеси и Севастопољу протести против „Еуромајдана“
У неколико градова на југу и истоку Украјине одржани су протести грађана који су огорчени на „Еуромајдан“ и све појаве које је са собом донео – безакоње, неонацизам, русофобију, варваризам и хаос.
Оставите коментар на Преглед украјинских превирања
Copyright © Цеопом Истина 2013-2024. Сва права задржана.