22.30 – Москва оптужила америчку банку „Џи Пи Морган“ да је нелегално блокирала исплату једне руске дипломатске мисије руској агенцији за осигурање у САД, под изговором санкција према Русији, преноси Ројтерс.
22.15 – Украјина не планира да прекида споразум са Русијом о базирању Црноморске флоте Русије на Криму, саопштио је министар правде Украјине Пјотр Петренко.
21.45 – Шеф немачке дипломатије Франк-Валтер Штајнмајер рекао да не види никакву перспективу, односно могућност за улазак Украјине у НАТО, пренели су немачки медији.
20.05 – Јуриј Продан: Украјина шаље делегацију у Москву на преговоре са Гаспромом
Украјина ће ове недеље послати делегацију у Москву на преговоре са Гаспромом, саопштио је у Кијеву на прес-конференцији Јуриј Продан, кога је Врховна рада именовала на место министра енергетике и рударства.
Према његовим речима, Украјина ће у другом кварталу ове године увозити руски гас „рачунајући попуст за Црноморску флоту, који је предвиђен Харковским споразумом од 2010. године“.
19.58- Андерс Фог Расмусен: НАТО не види повлачења руске војске од границе
Анексија Крима од стане Русије значи да НАТО не може сарађивати са Русијом као пре, изјавио је генерални секретар НАТО Андерс фог Расмусен.
Према његовим речима, Русија својим деловањем подрива принципе сарадње са НАТО.
Расмусен је, такође, рекао да не може потврдити повлачење дела руске војске од границе са Украјином.
Министри спољних послова земаља чланица НАТО се у уторак састају у Бриселу на дводневном самиту, на коме ће се разговарати о начинима пружања помоћи Украјини.
19:15 – Убрзани развој Крима и Севастопоља приоритет
СЕВАСТОПОЉ – Убрзани развој Републике Крим и града Севастопоља биће међу приоритетима током рада на нацрту новог федералног буџета Русије, најавио је руски премијер Дмитриј Медведев, а пренела руска новинска агенција Итар Тас с.
„На претходном састанку дао сам инструкције да два кључна приоритета треба да буду узета у обзир приликом усклађивања државних програма – спровођење мајског декрета руског председника и спровођење програма развоја Далеког истока. Сада бих желео да истакнем трећи приоритет који је евидентан за нас. Један од најважнијих задатака је да се развије Кримско полуострво – Република Крим и град Севастопољ”, рекао је Медведев на састанку чија је тема била буџет и имплементација државних програма.
Република Крим и Севастопољ, град са посебним статусом на Кримском полуострву, где су Руси већина становништва, потписали су споразуми о поновном уједињењу са Русијом 18. марта ове године после референдума на коме је већина гласала да се отцепе од Украјина и придруже Русији, подсећа руска агенција.
17.40 – Јулија Тимошенко и Дмитриј Јарош су међу 10 нових имена, додатих на раније објављен списак 320 особа, које је Државни савет Крима прогласио непожељним на том полуострву, преноси Глас Русије.
17:30 – Русија почела велику војну вежбу на граници са Кином и Монголијом
У пограничном Забајкалском крају је почела велика командно-штабна војна вежба пребацивања трупа, саопштио је шеф прес-службе Источног војног округа потпуковник Александар Гордејев.
На вежби учествују два друштва из Забајкалског краја и Бурјатије. На њима ће се одрађивати прегруписавање војске: учествоваће око 250 јединица војне и специјалне технике.
Забајкалски крај граничи са Монголијом и кинеском провинцијом Унутрашња Монголија.
17:18 – Русија може пре рока напустити Парламентску скупштину СЕ
Русија ће напустити Парламентску скупштину Савета Европе (ПССЕ), ако буду покушаји да се руској делегацији одузму овлашћења, саопштио је шеф Комитета Д ржавне думе за међународне односе Алексеј Пушков.
„Ми разматрамо и такав сценарио. Са тим је упознато и руководство ПССЕ и лопта је на њиховој страни“, рекао је Пушков.
Русија је постала члан ПССЕ 1996. године. У руској делегацији су 22 посланика Државне думе и 15 сенатора Савета Федерације.
Нешто раније је шеф британске делегације Роберт Валтер предложио да се руским парламентарцима одузму овлашћења у ПССЕ због позиције Русије према украјинском питању. Гласање може бити организовано ове недеље.
16:45 – На Криму остаје 79 бродова ратне морнарице Украјине
Тренутно се на територији Крима налази 79 бродова украјинске ратне флоте, саопштио је главни командант ратне морнарице РФ Виктор Чирков.
Он је то изјавио на заједничкој седници комитета Савета Федерације за одбрану и безбедност и комитета та међународне односе, где се расправљало о анулирању руско-украјинског споразума о Црноморској флоти.
Према речима Чиркова, сада се ради на томе да се бродови предају украјинског страни.
16:35 – У балтичким државама почиње војна вежба ратне авијације НАТО
У уторак ће у ваздушном простору балтичких држава почети летови обуке ратне морнарице НАТО снага, у којима ће учествовати војни авиони САД, Шведске и Литваније.
Сличне војне вежбе се већ неколико година одржавају у балтичком региону, али су ове године организоване због забринутости земаља источне Европе поводом Русије и њеног деловања по питању Украјине.
У двонедељној вежби ће учествовати припадници ратне авијације САД, који сада патролирају изнад Балтикa на ловцима F-15C Eagle, као и ратна авијација Шведске на ловцима JAS-39 Gripen и ратна авијација Литваније са транспортним авионом C-27J Spartan и хеликоптером Mi-8.
16.02 – Кијев намерава да руским грађанима ограничи боравак на територији Украјине. У временском периоду од шест месеци, Руси ће моћи максимално да остану 90 дана у Украјини, изјавио је директор Одељења за конзуларне послове Министарства спољних послова Украјине Андреј Сибига, преноси РИА Новости.
15.46 – Власти Крима проширили су списак украјинских званичника који су непожељни на њиховој територији, јавља Раша тудеј. На листи су се нашли бивша премијерка и председнички кандидат, Јулија Тимошенко, председник партије Братство Дмитри Корчинксиј и вођа радикалне огранизације Десни Сектор, Дмитри Јарош. Сада се на листи неожељних на Криму налази 331 особа.
14.54 – Бивша премијерка Украјине Јулија Тимошенко, једна од најбогатијих пословних жена у Украјини и свету, пријавила је Централној изборној комисији скромну имовинску карту у којој је навела да поседује само стан од 59,4 квадратна метра!
14.42 – Смањење броја руских војника на источној граници са Украјином, што је јуче наредио руски председник Владимир Путин, није довољно, изјавила је данас немачка канцеларка Ангела Меркел, додајући да на том подручју и даље има превише војника.
14.30 – Русија је данас упозорила Украјину да не улази у интеграције са НАТО, наводећи да су претходни покушаји Кијева да се приближи западном војном савезу затегли односе са Москвом, као и односе Москве и НАТО.
14.00 – Алексеј Милер: Гаспром повећао цену гаса Украјини
Цена руског гаса за Украјину је од другог квартала повећана са $268,50 до $385,50 за хиљаду кубних метара због константног неплаћања, саопштио је председник Управног одбора Гаспрома Алексеј Милер.
„У складу са постојећим уговором о испоруци гаса, његова цена за Украјину ће у другом кварталу износити $385,50. „Децембарски“ попуст за гас се више не може примењивати. То је предодређено и произилази из неиспуњавања обавеза плаћања дуга украјинске стране за испоруке гаса у 2013. години, неплаћањем текућих испорука и, самим тим, повећавањем дуга за испоручени гас. Сума дуга на данашњи дан износи $1,711 милијарди“, изјавио је директор Гаспрома.
13.36 – НАТО није уочио повлачење руских трупа са границе према Украјини, изјавио је уочи самита у Бриселу генерални секретар те алијансе Андерс Фог Расмусен, преноси BBC. НАТО ће на овом скупу размотрити начине да се помогне Украјини и охрабре источноевропски савезници, после припајања Крима Русији.
13.20 – Украјинска делегација спрема се на пут у Москву на преговоре о гасу, јавља РИА новости. Министар енергетике Украјине изјавио је да ће у центру пажње бити питање украјинског дуга руском државног нафтном гиганту Гаспрому.
12.49 – Немачки министар спољних послова Франк Валтер Штајнмајер изјавио је да не види перспективу у учешћу Украјине у НАТО, али да немачка влада још није усвојила званичан став по овом питању, јавља Униан.
„Не могу да замислим интензивнији вид кооперације од оквира директне сарадње на нивоу НАТО-Украјина. Међутим, не видим могућност чланства Украјине у НАТО“, навео је Штајнмајер додајући да је то његово лично мишљење.
12.42 – Горњи дом парламента Русије одобрио је Закон о начинима функционисања финансијког сисема Републике Крим и града Севастопоља. Закон се односи на прелазни период до 1. јануара 2015. године.
12.33 – Украјински парламент данас је једногласно, са 235 гласова „за“, одобрио серију заједничких војних вежби Украјине и земаља чланица НАТО чиме ће амерички војници бити доведени близу руских снага код анектираног полуострва Крим, јавио је АФП.
12.21 – Руска мисија при УН неће учествовати на незваничном састанку Савета безбедности о људским правима и слободи штампе на Криму, саопштила је служба за информисање УН. Руска мисија је у образложењу навела да питање људских права и слобода федералних јединица Русије, укључујући Крим, „не стаје у оквир одговорности Савета безбедности и нема основа за такве разговоре“.
11.12 – Закон о рехабилитацији народа који су трпели репресију може бити проширен на кримске Татаре, а у замену Русија ће размотрити легализовање земљишта које су Татари присвојили, изјавио је Владимир Путин, председник Русије, у разговору са председником Татарстана Рустамом Минихановим, јавља Униан.
10.46 – Савет Руске Федерације једногласно је, са 134 гласа, усвојио одбацивање споразума са Украјином о Црноморској флоти. Одлука ће бити послата на потписивање председнику Русије Владимиру Путину.
10.35 – Министри спољних послова Немачке, Пољске и Француске данас разговарају о кризи у Украјини, пред састанак са шефовима дипломатија чланица НАТО. Данашњи састанак је покушај Немачке да оживи такозвану Вајмарску тројку, формирану 1991. године, после пада комунизма, наводи АП. Криза у Украјини је оживела рад Вајмарске тројке, чији су министри спољних послова у фебруару заједно отпутовали у Кијев, где су помогли склапање споразума који је довео до окончања насиља.
10.30 – Врховна Рада Украјине донела је одлуку о моменталном разоружавању свих илегалних група у Украјини. За ову одлуку гласало је 256 од 303 посланика, преноси Униан.
10.07 – Министар унутрашњих послова Украјине Арсен Аваков објавио да су припадници екстремне десничарске групе „Десни сектор“ предали оружје и напустили хотел у Кијеву
Аваков је објавио данас на својој „Фејсбук“ страници, да је та група имала штаб у хотелу, и да га је данас напустила, ушавши у аутобусе.
Након јучерашње пуцњаве, полиција је опколила хотел и ухапсила једну особу за коју верује да је отворила ватру и ранила три особе.
Полиција у Кијеву ухапсила је и испутује мушкарца који је јуче пуцао у главном граду Украјине, Кијеву, када су рањене три особе, међу њима и заменик шефа градске администрације Кијева, Богдана Дубаса.
Вршилац дужности украјинског министра унутрашњих послова Арсен Аваков је изјавио јуче да је оружани инцидент изазвао активиста „Десног сектора“, групе крајње деснице, пренела је агенција Итар-Тасс.
Аваков је навео да је активиста „Десног сектора“ отворио ватру испред једног ресторана, додајући да су две особе теже рањене.
Мотив пуцњаве засад није познат.
„Десни сектор“ је, како наводи агенција АП, имао кључну улогу у свргавању украјинског председника Виктора Јануковича.
Наоружани активисти Десног сектора, ултрадесничарске украјинске организације, опседали су 28. марта зграду украјинске скупштине (Врховне раде) у Кијеву, тражећи оставку министра унутрашњих послова Арсена Авакова, два дана након што је полиција пуцала и убила једног од њихових лидера Александера Музичка.
Један од координатора Десног сектора, ултранационалиста Александер Музичко се налазио на руској потерници због тортуре и убистава руских војника у руској републици Чеченији између 1994. и 2000. године, и он је убијен 25. марта у акцији украјинских снага безбедности на западу Украјине.
Лидер Десног центра Дмитриј Јарош поднео је 29. марта документацију Централној изборној комисији за учешће на председничким изборима, заказаним за 25. мај.
09.40 – Руска делегација напустиће седници Парламентарне скупштине Савета Европе ако се учесницима буде тражило да гласају за избацивање Русије из тог тела, изјавио је председник Одбора за међународне послове Државне Думе и шеф руске делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе Алексеј Пушков, преноси Раша тудеј.
09.35 – Русија није претња за државу Украјину, изјавио је руски министар одбране Сергеј Шојгу.
„Претња украјинској државности долази од дубоке унутрашње политичке и економске кризе, а не од Русије“, казао је Шојгу, преноси РИА Новости.
09.18 – На Криму и у Севастопољу остало је око 80 бродова украјинске војске, јавља РИА Новости. „Реч је о 79 бродова, од тога 25 бојних. Ускоро ће бити пребачени у Украјину“, сазнаје та агенција од извора у руској армији.
09.04 – Русија планира да, испод мора, изгради гасовод до Крима, а могуће је да ће конструисати и три електране на црноморском полуострву, навео је Александар Новак, министар енергетике Русије. Изградња гасоваода требало би да кошта шест милијарди рубља, преноси Ројтерс.
08.41 – Највећи руски произвођач природног гаса, компанија Гаспром, саопштила је данас да у другом кварталу подиже цену гаса за Украјину на 385,5 долара за 1.000 кубних метара са 268,5 долара из првог тромесечја.
Оваквом одлуком, Украјина је изгубила попуст на цену гаса који је договорила са Русијом пре избијања политичке кризе у Кијеву новембра прошле године, а која је завршена смењивањем украјинског председника Виктора Јануковича и припајањем украјинског полуострва Крим Русији, пренео је Ројтерс.
Према речима извршног директора Гапрома, Алексеја Милера, украјински дуг за руски гас у овом тренутку износи 1,7 милијарди долара.
07.43 – Конгрес Сједињених Америчких Држава не верују у истинитост навода о повлачењу руских трупа са границе са Украјином и страхује од могуће инвазије.
Први човек Комитета за информације Представничког дома САД, Мајк Роџерс, изразио је озбиљну забринутост због присуства руских трупа на граници са Украјином, наводи Глас Америке.
„Видимо десетине хиљада војника и није у питању само њихова бројност већ статус у коме се налазе, њихова стратешка постављеност и оно за шта су способни. Они поседују све што им је потребно да, уколико тако одлуче, уђу у Украјину. Верујем да ће наставити са пропагандом и кампањом како би припремили терен за заузимање источног региона Украјине“, навео је Роџерс, преноси Униан.
07.30 – Руско Министарство спољних послова саопштило је да ће страним држављанима требати руска виза ако желе да посете Крим. У саопштењу се наводи да странци могу да набаве визе у руским амбасадама и конзулатима. „У светлу интеграције Крима и Севастопоља у Руску Федерацију странци ће од сада морати да имају визу ако желе на Крим“, наводи се у саопштењу министарства.
07.09 – НАТО је спреман да прими у чланство сваку европску државу, изјавио је Џон Кери, државни секретар САД. „САД се придружује својим савезницима и сугерише да су врата отворена свакој земљи Европе која ће преузети обавезе и одговорности чланства и допринети безбедности евроатлантског региона“, навео је он.
07.03 – У Бриселу данас почиње дводневни редовни састанак министара иностраних послова 28 земаља НАТО-а на којем ће се расправљати о ситуацији у Украјини и биће размотрени односи са Русијом, а биће одржана и седница Комитета НАТО-Украјина и сусрет генералног секретара алијансе Андерса Фога Расмусена и вршиоца дужности шефа украјинске дипломатије Андреја Дешчице.
Оставите коментар на Украјина шаље делегацију у Гаспром
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.