aleksandar-vucic 3БЕОГРАД  – Влада Србије ће се наредних дана изјаснити поводом захтева Жалбеног већа да се опозове одлука о пуштању на привремену слободу лидера радикала Војислав Шешеља, поручио је премијер Александар Вучић.

„Када бих изговорио све што осећам у овом тренутку, неко би мислио да нисам у стању да сакријем љутњу и бес због неморалних одлука које су неки донели“, казао је Вучић новинарима у Палати Србија.

Наредних дана изјаснићемо се о томе“, казао је Вучић новинарима у Влади Србије.

Поводом Шешељеве изјаве да се неће добровољно вратити у Хаг, премијер је рекао да он има право да „мења своју политику и своје понашање и да се понаша одговорно или неодговорно“.

Вучић је рекао да не мисли да је Шешељ тема, додавши да је очигледно да његов говор поводом годишњице НАТО бомбардовања СРЈ „није наишао на опште симпатије светске јавности“, али да он „не жели да мења ни своје срце ни ум ни образ“, као и да стабилност Србије нема цену.“Али ја не желим да мењам ни своје срце, ни свој ум ни свој образ. Те хоћу да упозирим да мој понос и мој морал као и стабилност Србије немају цену“.

Александар Вулин: Хашки трибунал преко Шешеља руши Вучића

Београд — Захтев Жалбеног већа Хашког трибунала за враћање Војислава Шешеља у Хаг је покушај рушења премијера Александра Вучића.

„Жалбено веће је донело одлуку да се Шешељ враћа у притвор у Схевенингену и на тај начин покушава да Србију увуче у сукоб између суда, тужилаштва или кога год у Хашком трибуналу. Ова одлука је усмерена првенствено на дестабилизацију Србије, рушење владе Александра Вучића и директно рушење председника српске владе“, рекао је Вуин у изјави новинарима.

Он је приметио да је захтев Жалбеног већа за ваћање Шешеља у Хаг дошла непосредно након обележавања годишњице бомбардовања када је први пут један српски премијер рекао да је „у питању НАТО агресија, а некаква акција“.

„Србији је кренуло на боље, Србија има више новца, решила је своју Железару, почела је више да запошљава и не треба о томе ни случајно да причамо, већ да говоримо о томе да ли ће доћи до сукоба на улицама, да ли ће се Шешељ предати или неће, да ли ће влада бити издајничка, а неки други патриоти“, поручио је Вулин.

То је, казао је, разлог доношења ове одлуке.

Он је подсетио да је приликом пуштања Шешеља из Хашког трибунала новембра прошле године, јавно захтевао од тог трибунала да не тражи касније враћање лидера радикала у притвор, као и да је одлука о пуштању била усмерена против српске владе.

Ово је, како је рекао, још један покушај да Србија постане нестабилна земља у којој ће се људи сукобљавати на улицама.

На питање новинара шта Србија ради поводом тог захтева, Вулин је одговорио да ће се то видети и да ће он лично на данашјној седници владе покренути то питање, рекавши да је јасно које земље стоје иза захтева Жалбеног већа.

„То су земље које нису хтеле да дођу на обележавање гидишњице бомбардовања и које имају своје представнике и судије у Жлабеном већу“, казао је Вулин.

Иван Вејвода – Питање за владу Србије

Потпредседник Маршаловог фонда Иван Вејвода изјавио је данас да је питање да ли ће председник Српске радикалне странке (СРС) Војислав Шешељ бити враћен у Хашки трибунал питање за владу и министра правде.

Он је гостујући на телевизији Б92 казао да је мислио да је Хаг „иза нас“ и да је тешко да било који лаик у међународном праву коментарише овакве новонастале околности.

Упитан да ли ће међународна заједница реаговати на данашњу изјаву министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александра Вулина да је враћање Шешеља у Хаг покушај дестабилизације Србије, Вејвода је казао да не верује да ће  се било ко тиме бавити.

– Реч је о међународној јавности и оних који држе власт у међународној јавности, они ипак чекају формалну одлуку и изјаву саме владе или премијера или онога ко је мериторан у тој ствари, а то је министар правде – казао је Вејвода.

Жалбено веће Хашког трибунала наложило је данас да се лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ врати у притвор Хашког трибунала са привремене слободе у Србији. Представници Владе Србије оценили су да је реч о покушају дестабилизације државе.

Тома Фила: Одлука Хага има за циљ дестабилизацију Србије

Адвокат Тома Фила сматра да је одлука Жалбеног већа Хашког трибунала о враћању лидера Српске радикалне странке Војислава Шешеља у притвор, необична и да је њен циљ дестабилизација државе.

Он подсећа да би у случају да Шешељ не буде одмах ухапшен, случај дошао до Савета безбедности УН који би могао да уведе неки облик санкција Србији.

– Одлука је заиста необична, јер уместо да се одлука о пуштању из притвора преиначи, Жалбено веће наредује првостепеном суду да он промени одлуку и да оно доведе Шешеља у Хаг, па да онда закаже судјење како би сви изнели ставове –  рекао је Фила за агенцију Бета.

Према његовим речима, циљ такве одлука је диверзија, односно дестабилизација Србије кроз организовање митинга и евентуалних сукоба.

– Али, ја верујем да су се Срби опаметили и да то тога неће доћи – казао је Фила.

Он је објаснио да процедура налаже да када стигне налог првостепеног суда органима власти у Србији, они морају одмах да поступе по њему и ухапсе Шешеља.

– То одмах не значи истог дана, али ако се чека више од три дана, онда се алармира Савет безбедности који у крајењој мери може да наложи санкције – казао је Фила.

Жалбено веће Хашког трибунала је расправном већу које је судило Шешељу, наложило да „одмах опозове одлуку о Шешељевом привременом ослобађању и нареди му да се врати у притвор“.

У коначној одлуци, на коју се не може уложити жалба, апелационо веће је оценило да је Шешељ својим изјавама да се неће добровољно вратити с привремене слободе на изрицање пресуде у Хагу, прекршио услов за привремено ослобађање.

Шешеља, оптуженог за злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ, 1991-93, првостепено веће је на привремену слободу пустило у новембру прошле године. Трибунал га је, 12. новембра прошле године, пустио из хуманитарних разлога, ради лечења од тумора.

Дејан Вук Станковић: Позив из Хага је притисак на Владу РС

Политички аналитичар Дејан Вук Станковић оценио је данас да одлука Хашког трибунала да председник Српске радикалне странке (СРС) Војислав Шешељ мора да се врати у притвор са привремене слободе представља притисак на Владу Србије.

– Мислим да се ради о једном облику притиска на актуелну Владу Србије с обзиром на чињеницу да евентуално Шешељево изручење представља догађај који ће изазвати велику узнемиреност јавности и, с друге стране, догађај који носи једну врсту безбедоносног ризика – рекао је Дејан Вук Станковић за Бету.

Он је оценио да је нејасно шта се променило у протеклом периоду од када је Шешељ пуштен на слободу.

– Шешељ је болестан као што је био и пре шест месеци. Влада Србије је посвећена сарадњи са Хашким трибуналом и свим другим међународним институцијама, као што је била пре шешт месеци – изјавио је Станковић.

Према његовим речима, евентуална пресуда објаснила би позив из Хага.

– Да се ради о изрицању пресуде, па и да разумем захтев да се он врати и да пресуду саслуша, а овде нема ни говора о томе. Пресуду треба очекивати у некој даљој будућности – рекао је Станковић.

– Дакле, ради се просто о прављењу проблема, унутрполитичких… и стварању неке врсте спољнополитичког алибија да се због наводног непоштовања обавеза према Хагу наставе политика притиска и условљавања – оценио је Станковић.

Он је такође оценио да је Шешељ послат из Хага да би утицао на рејтинг владајуће коалиције, али да није успео у томе.

– Најпре су помоћу Шешеља покушали да измисле опозицију актуелној влади – казао је Дејан Вук Станковић, истичући да „Шешељ није политички употребљив да промени односе снага у Србији“.

Ивица Дачић – Перфидна и скандалозна одлука

Одлука Хашког трибунала да се Војислав Шешељ врати у Хаг перфидна и скандалозна и угрожава стабилност Србије и читавог региона, наводи се у писаној изјави Ивице Дачића, првог потпредседника Владе Србије и министра спољних послова.

– Република Србија ни једним актом није била упозната ни са одлуком о пуштању Војислава Шешеља, а ни сада са одлуком о његовом повратку – каже Дачић.

Према његовим речима, Министарство спољних послова Србије, нити било који државни орган, до овог тренутка није добило званично обавештење Хашког трибунала о данашњој одлуци.

– Када буде добила званично обавештење, Влада Републике Србије ће се у наредним данима изјаснити о даљим корацима – изјавио је шеф српске дипломатије.

Китаровић поздравила одлуку Трибунала

Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић поздравила је одлуку Жалбеног већа Хашког трибунала које је данас затражило од Претресног већа да хитно опозове одлуку о привременом ослобађању лидера радикалана Војислава Шешеља и наложи му да се врати у притворску јединицу у Схевенингену.

Грабар Китаровић је у Поречу поручила да је одлука Жалбеног већа Суда у Хагу о повратку Шешеља у притвор „најмање што се могло учинити у овој фази, док се већ годинама чека пресуда“, пренела је агенција Хина.

– На трагу свог писма генералном секретару Уједињених нација поздрављам ову одлуку Жалбеног већа Хашког суда… Свима је јасно да је он (Шешељ) одговоран за ратне злочине, да је ратни злочинац и место му је у Хагу – навела је Грабар Китаровић.

Бивши хрватски председник и почасни грађанин Истарске жупаније Стјепан Месић, који је такође присуствовао седници Скупштине Истарске жупаније, сматра да је „сасвим у реду да Шешељ саслуша пресуду“.

– Он је прекршио сва правила којих се морао држати, пресуду саслушати у Хагу – навео је Месић.

Првостепено веће је пустило Шешеља на привремену слободу у новембру прошле године.

У очекивању одлуке Претресног већа Трибунала, Шешељ је поновио да се неће добровољно вратити у Хаг.

Весна Пусић: Одлука о Шешељу у складу с хрватским захтевима

ЗАГРЕБ – Шефица хрватске дипломатије Весна Пусић изјавила је данас да је захтев Жалбеног већа Хашког трибунала да Војислав Шешељ буде враћен с привремене слободе у Хаг одлична и у складу с оним што је Хрватска тражила због понашања лидера радикала откако је пуштен из притвора.

Жалбено веће Хашког трибунала затражило је раније данас од Претресног већа да хитно опозове одлуку о привременом ослобађању Шешеља и наложи му да се врати у притворску јединицу у Схевенингену.

Коментаришући ту одлуку, Пусић је агенцији Хина рекла како је то у складу с правном процедуром и међународним правним стандардима, с обзиром на то да је након пуштања из притвора Шешељ „врло агресивно политички деловао“.

„Штетио је свима, а свакако односима у региону. С обзиром на те чјенице, то је одлична одлука и то је оно што смо тражили од самог почетка и на шта смо упозоравали, знајући о коме се ради“, навела је министарка спољних послова.

Првостепено веће је пустило Шешеља на привремену слободу у новембру прошле године.

У очекивању одлуке Претресног већа Трибунала, Шешељ је поновио да се неће добровољно вратити у Хаг.


Извор: Агенције

Оставите коментар

Оставите коментар на Реакције на одлуку Трибунала о Шешељу

* Обавезна поља