odesa(16)16:15 – Украјина: Након смене власти нисмо дозволили да у државу уђе више од 20.000 руских грађана

После смене власти пограничне службе у Украјини нису дозволиле да у земљу уђе више од 20000 руских грађана, званично је саопштено из ове службе.

Истовремено у ресору је наглашено да су пограничне службе спречиле излазак из земље 200 радикално расположених грађана.

У априлу је Државна погранична украјинска служба саопштила да је улазак у земљу забрањен грађанима Русије мушког пола, који имају између 16 и 60 година, у свим врстама транспорта.

15:42 – Роберт Фицо: Земље ЕУ лицемерне када је у питању Украјина

Словачки премијер Роберт Фицо оптужио је лидере земаља западне Европе за лицемерје поводом ситуације у Украјини и рекао да евентуалне нове америчке и санкције ЕУ према Русији могу отежати ситуацију у Европи“, преноси Bloomberg.

„Говоримо о кохезији, али Француска се спрема да прода Русији војне бродове. Говоримо о томе, како да обезбедимо Украјини енергетску безбедност, и доносимо кључна решења у Савету ЕУ“ док Гаспром „потписује уговоре о Јужном току са немачким, француским и италијанским компанијама“, рекао је он на конференцији у Братислави.

14.50 – Представници Доњецке Народне Републике тражиће на митингу у недељу 18. маја од украјинских граничних служби да се широм отвори граница с Русијом, пише Правда. То је идеја „народног губернатора“ Павела Губарева.

„Активисти ће захтевати да се отвори граница с Русијом и да се војне структуре које постоје на територији ДНР закуну на верност доњецком народу или да напусте нашу територију“, казао је Губарев.

14.42 – Европска унија ће заједнички одговорити на писмо руског председника Владимира Путина о транзиту гаса кроз Украјину, саопштила је у Бриселу Пија Аренкилде, портпаролка председника Европске комисије Жозе Мануел Бароза. Руски председник је јуче у писму упозорио да ће Русија од 1. јуна смањити испоруке гаса преко Украјине због нагомиланог украјинског дуга, уколико се до тада тај проблем не реши.

14.30 – Путин: Русија има довољно ресурса за решавање најважнијих проблема Крима

Русија има довољно ресурса за решење горућих проблема кримских Татара и целог Крима, изјавио је председник Владимир Путин у Сочију, на састанку са представницима кримских Татара.

Он је објаснио да многи проблеми на полуострву нису решавани, због тешке ситауције у украјинској економији. Путин је позвао учеснике састанка да „професионално приступе изради програма развоја Крима“.

Он је обећао да ће бити размотрено питање признања кримских Татара као аутохтоног народа. Председник је позвао да се то питање пажљиво узме у разматрање. Путин је рекао да Грци на Криму спадају у аутохтони народ, који је био изложен репресији, и да такође имају на то право.

14.00 – Украјински посланик и вођа покрета Југоисток Олег Царев положио је кауцију за тројицу присталица федерације који су учествовали у побуни код зграде државне управе у Харкову 8. априла, извештава Газета. Зна се да је један од њих Константин Долгов.

13.55 – Од почетка војне операције коју је Кијев покренуо против присталица федерализације на југоистоку Украјине убијено је 127 особа, а од почетка украјинске кризе у новембру прошле године убијено је 250 људи, изјавио је помоћник генералног секретара УН за људска права Иван Шимоновић.

Мисија је такође забележила 112 случајева незаконитог хапшења и да се у 49 тих случајева не зна ништа о судбини ухапшених, навео је у извештају Шимоновић, преноси РИА Новости.

13.35 – „Не можемо дозволити да кримски Татари служе за поткусуривање у било којим споровима, укључујући и међународне, посебно оним који се тичу Русије и Украјине“, рекао је председник Русије Владимир Путин на састанку с представницима кримских Татара у Сочију.

13.30 – Пуцњава у околини аеродрома у Краматорску

На подручју аеродрома у Краматорску у Доњецкој области чују се пуцњи, изјавио је представник народне самоодбране града. Према прелиминарним подацима у том рејону се воде се борбе Националне гарде и самоодбране самопроглашене Доњецке народне републике.

Министарство одбране Украјине саопштило је да су непознате особе напале војни аеродром код Краматорска. Према информацијама из овог ресора, непознате особе су јутрос код Краматорска из минобацача и другог оружја гађале једну од зграда војног аеродрома. О жртвама и рањенима за сада нема информација.

13.10 – Немачка влада је данас поздравила очигледан напредак у разговорима „за округлим столом“ о Украјини, али је рекла да међународни посматрачи имају доказ да проруске групе на Криму и у источној Украјини озбиљно крше људска права. Портпарол немачке канцеларке Ангеле Меркел Штефен Зајберт изјавио је да „има случајева застрашивања, па чак и злоупотребе, мучења, отмица и убистава, нарочито на истоку и југу Украјине“. „Руске оптужбе да се крше права руске мањине нису доказане у овом извештају ОЕБС о стању људских права“, казао је Зајберт на конференцији за новинаре.

13.05 – „Нека Украјина гласа. Путимо да украјински народ изабере своју будућност и дозволимо им да то ураде на поштеним, отвореним и слободним изборима“, ретвитовала је Мисија САД у НАТО пост америчког државног секретара Џона Керија.

13.00 – Украјинска војска саопштила да је три пута гађан контролни пункт код Славјанска

Министарство одбране Украјине саопштило је да је током протеклих 24 часа три пута гађан контролни пункт код Славјанска. Војска нема губитака, а о жртвама међу самоодбраном се не говори.

Синоћ је истекао ултиматум, којим је 14. маја народна самоодбрана Донбаса поставила ултиматум Кијеву. У ултиматуму је украјинској војсци дат рок од 24 часа да напусти контролне пунктове које је заузела у Доњецкој области, иначе ће самоодбрана започети своју војну операцију.

Кијев спроводи специјалну операцију великих размера на истоку Украјине. Најјачи отпор пружа град Славјанск, као и Краматорск и Мариупољ.

12.50 – Немачки канцелар Ангела Меркел заложила се данас за наставак партнерства са Русијом, критиковала анексију Крима и одбацила критике о грешкама ЕУ у украјинској политици.

Она је одбацила и могућност повећања војног буџета или увођења војне обавезе, нагласивши да се украјински проблем може решити само дипломатским путем.

12.30 – Трипартитни састанак о гасу између Русије, Украјине и ЕУ могао би да буде одржан 26. маја, пише РИА Новости позивајући се на свој извор у Европској комисији. Реч је о састанку на министарском нивоу који је био заказан за 22. мај.

12.20 – Москва је оптужила Уједињене нације да су у извештају о масакру у Одеси намерно прећутале истину и једноставно „спровеле политичко наређење да заташкају“ акције нелегитимне владе у Кијеву.

Министарство иностраних послова Русије сматра да су у извештају који је представио Високи комесар за људска права доследно игнорисане чињенице о умешаности Кијева у покољ у Одеси, док се кривица недвосмислено баца на „проруске снаге одбране“.

Министарство напомиње да су неонацистички активисти били умешани у подметање пожара у Дом синдиката, који је био пун људи, и убијање људи.

12.15 – „Прошао сам данас кроз Маријупоље да снимим тих 40.000 руских војника, о којима пише Њујорк тајмс. Нисам их нашао, само један човек са штитом“, објавио је на свом Твитеру британски новинар Грејем Филипс, дописник руског ТВ канала Раша тудеј.

11.53 – УН су данас упозориле на „алармантно погоршање“ стања људских права у источној Украјини, где војска покушава да угуши побуну проруских активиста. Високи комесар УН за људска права Нави Пилај у новом извештају је изразила велику забринутост због „озбиљних проблема“, узнемиравања и застрашивања татарске заједнице на Криму, који је Русија припојила у марту изазвавши гнев међународне заједнице.

11.52 – Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен, рекао је у интервјуу румунској телевизији ТВР да су „илегалне“ војне акције Русије створиле потпуно нову ситуацију у Европи, и да ће НАТО бранити сваки комад своје територије.

Расмусен је рекао да је због нове ситуације у Европи, НАТО одлучио да појача мере колективне одбране и да ће штитити све своје савезнике.

11.23 – Руска Државна дума усвојила је закон који предвиђа да се у септембру на Криму и у Севастопољу одрже парламентарни избори. Биће изабрани председник Републике Крима и губернатор Севастопоља, као и посланици Државног савета Крима и Савета Севастопоља.

11.20 – Уставни суд Украјине: Украјинци 25. маја бирају председника на пет година

Украјински председник који ће бити изабран 25. маја имаће петогодишњи мандат, одлучио је Уставни суд Украјине, преноси Итар-Тасс.

„У складу с Уставом, председника бирају грађани Украјине на период од пет година“, наводи се у одлуци Уставног суда.

Досад је Централна изборна комисија у Кијеву регистровала 20 председничких кандидата. Девет кандидата предлажу политичке партије, а остали, међу којима и фаворит Пјотр Порошенко, су самостално поднели пријаве.

Украјински ЦИК прима пријаве до поноћи 30. маја.

11.13 – Проруске снаге повукле су се из владиних зграда у граду Маријупољу, на истоку Украјине, док су радници челичана кренули у грађанске патроле како би помогли полицији да успостави ред. Грађанске патроле су почеле раније ове седмице кад је Ринат Ахметов, најбогатији Украјинац за којег се сматра да има велики утицај у тој области, позвао раднике из својих челичана да помогну полицији да успостави ред у граду у којем је у сукобима између украјинских и проруских снага погинула најмање 21 особа.

11.11 – Из правца аеродрома у Краматорску чује се пуцњава, јавља Итар-тасс позивајући се на локалне снаге самоодбране. Осим да су се снаге самопроглашене Доњецке Народне Републике сукобиле с украјинским снагама, других детаља засад нема.

10.56 – Украјинска полиција успела је да избаци припаднике фашистичке организације „Десни сектор“ из рекреативног центра крај Кијева, престонице Украјине. Власти у Кијеву наодно нису знале да „Десни сектор“ користи тај центар као логор за обуку. Полиција је привела више од десетак људи и запленила читав арсенал оружја.

10.31 – Кримске власти забраниле су до 6. јуна сва масовна окупљања повезана са ситуацијом на југоистоку Украјине. „У вези с актуелним догађајима у многим градовима на јуогистоку Украјине, чије су последице људске жртве и страдања мирног народа, да бисмо спречили провокације екстремиста који могу да уђу на територију Републике Крим, а како би се избегло ремећење празника, забрањујемо масовна окупљања на територији Републике Крим до 6. јуна 2014. године“, наводи се у саопштењу, преносе РИА Новости.

10.24 – Вршилац дужности председника Украјине Александар Турчинов позвао је становнике Доњецке и Луганске области да подрже специјалну операцију украјинских снага безбедности, јавља Интерфакс, преноси Раша тудеј. „Обраћам се грађанима Доњецког и Луганског региона: морате да подржите спровођење антитерористичке операције и сместа прекинете с терористима и сепаратистима“, изјавио је Турчинов.

10.18 – Украјинске снаге гранатирале су контролни пункт у близини ТВ торња и села Семјоновке у предграђу Славјанска, објавило је Министарство одбране у Кијеву, преноси РИА Новости. Украјинска војска није имала жртве, а снаге самоодбране Славјанска се још нису огласиле.

10.16 – Снаге безбедности Украјине задржале су групу становника Доњецке области који су пошли у Луганкс, јавља Газета.

10.10 – Кримски Татари у недељу обележавају 70 година депортације припадника те националне заједнице у време Стаљина, у атмосфери велике напетости после припајања Крима Русији у марту. Годишњица депортације одржава се ове године у атмосфери страха и тензија, јер је дугогодишњем лидеру Татара Мустафи Ђемилеву, који је оштро осудио „анексију“ Крима, забрањен улазак у ту област, а његове присталице прогоњене су као екстремисти.

09.10 – САД уводе ембарго на руско оружје

ВАШИНГТОН – Амерички сенататори спремили су закон о забрани склапања уговорa и споразума с са руским извозником оружја „Рособоронекспортом“, јавља Итар-Тасс.

Усвајањем „Закона о ембаргу на руско оружје 2014.“ биће аутоматски прекинути сви постојећи уговори с том руском компанијом, а забрањује се склапање нових.

Аутори закона, републикански сенатори Ден Коатс и Џон Корнин и демократа Ричард Блументал, кажу да је намера да се појача притисак на Русију због збивања у Украјини.

На удару овог закона су и компаније свих земаља које сарађују с „Рособоронекспортом“. Закон ће бити дат на читање у доњи дом америчког Конгреса, али није речено кад тачно.

09.00 – Канада је одбила америчку иницијативу да уведе санкције двојици блиских сарадника председника Русије Владимира Путина јер се то коси с интересом крупног канадског бизниса, јавља Ројтерс. За разлику од Вашингтона, Отава неће увести санкције против Сергеја Чемезова, шефа руског државног предузећа „Ростек“, и Игора Сечина, генералног директора руског нафтног гиганта „Росњефта“.

08.52 – Уједињене нације објављују извештај о кршењу људских права у Украјини

Уједињене нације су планирале да данас објаве извештај о кршењу људских права у Украјини током последњег таласа насиља у Одеси, Мариупољу и Доњецку.

Ситуацију на целој територији Украјине оцељивала су 34 посматрача Организације.

У свом првом извешају у априлу они су саопштили да су корупција у влади, дискриминација етничких мањина и изазивање мржње били у корену проблема везаних за насиље у Украјини.

08.40 – Због тога што је Кијев игнорисао ултиматум да у року од 24 сата повуче своје снаге с истока Украјине, Доњецка Народна Република ствара своју војску, потврдио је „народни губернатор“ Павел Губарев. Руска телевизија 1ТВ јавља да је јутрос накратко престала артиљеријска паљба којом украјинске снаге засипају Славјанск. Борбе се воде у предграђима Андрејевки, Семјоновки, на брду Карагун и суседној вароши Красниј Лиман.

08.30 – Припадници МУП-а Украјине који су прешли на страну феедралиста узели су у Великоновоселовки оружје из станице и наоружали се за борбу, јавља Украјински репортер на свом Твитеру.

07.44 – УН: Кијев одговоран за употребу хеликоптера са симболиком УН

УН сматрају да је кијев одговоран за употребу хеликоптера са симболиком Организације против народне војске на југоистоку Украјине.

Званични представник генералног секретара Организације Стефан Дјужарик је затражио од украјинских власти да изуче ову ситуацију.

УН су раније изјавиле да су власти Украјине биле обавезне да уклоне симболику са хеликоптера, који су учествовали у војној операцији код Краматорска. Њихова употреба у војној операцији на југоистоку земље је директно рушење Конституције светске организације.

06.53 – МУП Украјине „поднео извештај“ о жртвама у Одеси

Шест жртава нереда у Одеси је погинуло од ватреног оружја, 32 је угушено, 10 је погинуло скачући кроз прозор. То је саопштио представник МУП Украјине.

Према његовим речима, до сада је установљена смрт 48 људи у трагичним догађајима 2. маја. Три тела су још неидентификована.

Десетине активиста „антимајдана“ су погинуле у пожару у Дому синдиката у Одеси. Неки украјински политичари тврде да је жртава било неколико пута више.


Извор: Агенције

Оставите коментар

Оставите коментар на Русија критикује извештај о догађајима у Одеси

* Обавезна поља