АНКАРА – Бивши командант ваздухопловних снага Турске, генерал Акин Озтурк, одбацио је данас оптужбе да стоји иза неуспелог војног пуча у земљи, током којег је убијено више од 200 људи.
„Нисам особа која је планирала или предводила пуч. Не знам ко је то урадио. Према мом искуству, мислим да је (Гуленов покрет) покушао да изведе пуч. Али не могу да кажем ко је то унутар оружаних снага организовао и извео”, рекао је Озтурк пред кривичним судом у Анкари.
Генерал је казао да о томе нема никакве информације, као и да се „борио против тих структура”, мислећи на Гуленов покрет.
Турски медији су јавили да је потом Озтурку и групи од још 25 особа одређен притвор.
Агенција Анадолија је првобитно унела забуну око тога да ли је Озтурк преузео одговорност за војни пуч. Та агенција је, наиме, прво јавила да је Озтурк признао да је учествовао у организовању покушаја пуча у Турској, да би ту вест после повукла, пренео је АП.
Влада у Анкари за покушај пуча, током којег је погинуло најмање 232 људи, а повређено 1.400, окривљује присталице имама Фетулаха Гулена, који је постао највећи противник турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, а налази се у добровољном изгнанству у САД.
Хабертурк и НТВ: Генерал Озтурк негирао улогу у пучу
АНКАРА – Две приватне турске телевизијске мреже, Хабертурк и НТВ, демантовале су данас информације да је бивши командант турског ратног ваздухопловства, генерал Акин Озтурк, признао да је учествовао у организовању покушаја државног удара у Турској.
Државне агенције Анадолија претходно је пренела да је Озтурк признао да је помогао у организовању покушаја државног удара у Турској, пренео је Ројтерс.
Хабертурк и НТВ, позивајући се на Озтурково сведочење пред тужиоцима, наводе да је генерал негирао да је имао улогу у организовању војног пуча.
„Нисам неко ко је планирао или руководио покушајем државног удара, који је извршен 15. јула, и не знам ко је то радио”, наводи НТВ да је Озтурк рекао током сведочења.
Влада у Анкари за покушај пуча, током којег је погинуло најмање 232 људи, а повређено 1.400, окривљује присталице имама Фетулаха Гулена, који је постао највећи противник турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, а налази се у добровољном изгнанству у САД.
Гулен је демантовао повезаност са пучем, преноси Танјуг.
Турска: Генерал Озтурк признао улогу у организовању пуча
Бивши командант турског ратног ваздухопловства, генерал Акин Озтурк, признао је тужиоцима да је имао улогу у организовању покушаја државног удара у Турској, јавила је данас државна агенција Анадолија, а пренео Ројтерс.
Влада у Анкари за покушај пуча, током којег је погинуло најмање 232 људи, а повређено 1.400, окривљује присталице имама Фетулаха Гулена, који је постао највећи противник турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, а налази се у добровољном изгнанству у САД.
Гулен је демантовао повезаност са пучем, преноси Танјуг.
Један од организатора пуча рођен на Косову
АНКАРА – Највише рангирани официр турске војске ухапшен после неуспелог пуча, генерал Адем Худути, рођен је на Косову, пишу данас турски медији.
Худути, који је пре него што је преузео команду над турском Другом армијом командовао јединицама на граници са Русијом и Грчком, неко време је био на челу турских снага у Авганистану, пренео је РТС.
Рођен је 1952. у селу Речане, недалеко од Призрена, а његова породица преселила се у Турску када је имао пет година.
Турска полиција и тужилаштво проверавају базу Инџирлик
АНКАРА– Турски тужиоци, у пратњи полиције, ушли су данас у турску базу Инџирлик, коју користи коалиција превођена САД за ваздушне нападе на Исламску државу.
Турска државна агенција Анадолија пренела је да је седам тужилаца, којима је поверена истрага о неуспешном војном пучу у Турској, ушло у ваздухопловну базу на југу Турске, преноси АП.
Командант ваздухопловне базе Инџирлик на југу Турске коју користе САД и други коалициони партнери ухапшен је због умешаности у покушај пуча,објавио је раније званичник турске владе.
Медији: У бази Инџирлик ухапшено седам војника
Турска полиција ухапсила је данас седам војника после претреса кључне ваздухопловне базе на југу земље коју користе САД за ваздушне нападе на такозвану Исламску државу, јавила је турска агенција Анадолија.
Турски тужиоци, у пратњи полиције, ушли су раније током дана у базу Инџирлик.
Анадолија није навела за којим доказима су трагали полиција и тужиоци, јавио је АФП.
Турске власти отпустиле готово 9.000 полицајаца
АНКАРА– Турско Министарство унутрашњих послова отпустило је готово 9.000 запослених широм земље, у склопу истраге неуспелог покушаја војног пуча, објавила је турска државна новинска агенција Анадолија.
Објављено је да је Министарство отпустило укупно 8.777 запослених, укључујући 30 полицијских генерала, 52 инспектора и 16 правних саветника, јавила је агенција АП, преноси Танјуг.
Други турски медији наводе да су са дужности такође уклоњени војни полицајци и припадници обалске страже.
Влада у Анкари за покушај пуча, током којег је погинуло најмање 232 људи, а повређено њих 1.400, окривљује присталице имама Фетулаха Гулена, који је постао највећи противник турског председника Реџепа Тајипа Ердогана, а налази се у добровољном изгнанству у САД.
Ердоган – О смртној казни одлучује парламент Турске
ИСТАНБУЛ – Турски председник Реџеп Тајип Ердоган изјавио је данас да је на парламенту да одлучи да ли да се поново уведе смртна казна и да ће он, уколико се то деси, такву меру преточити у закон.
Турска је 2004. године укинула смртну казну у оквиру напора ка чланству у ЕУ, али су позиви за поновно увођење те казне појачани после неуспешног војног пуча у петак, у којем је убијено више од 200 људи.
„За то је потребна одлука парламента…Као председник, одобрићу сваку одлуку парламента“, рекао је Ердоган у интервјуу за ЦНН, пренео је Ројтерс.
Ово је први интервју који је Ердоган дао медијима од покушаја војног пуча у петак, наводи АФП.
Ердоган је навео да ће његова влада упутити писани захтев за изручење имама Фетулаха Гулена, који се налази у егзилу у САД, и ког је турски председник означио као организатора неуспелог пуча.
„У питању је јасан злочин велеиздаје“, казао је Ердоган, одговарајући на питању о позивима да се осумњичени организатори пуча суоче са смртном казном.
„Али наравно, за тако нешто је потребна одлука парламента у форми уставне мере. Лидери треба да се састану и разговарају о томе“, навео је Ердоган.
Немачка канцеларка Ангела Меркел поручила је раније данас у телефонском разговору турском председнику да се снажно противи поновном увођењу смртне казне у Турској и истакла да би такав корак спречио да та земља постане чланица Европске уније.
Меркелова је Ердогану рекла да поновно увођење смртне казне у Турској „ни на који начин није компатибилно“ са настојањима званичне Анкаре да постане чланица Уније.
Ердоган је немачкој канцеларки казао да након покушаја пуча не треба одлагати поновно увођење смртне казне и да ће влада на ту тему разговарати са турским опозиционим странкама.
Могерини – Демократија и владавина права морају бити заштићени
БРИСЕЛ, БРИСЕЛ – Демократија и владавина права у Турској морају бити заштићене на њену добробит, изјавила је данас висока представница Европске уније (ЕУ) за спољну политику и безбедности Федерика Могерини.
„Треба да кажемо да владавина права мора да буде заштићена на добробит Турске“, рекла је званичница новинарима пред почетак састанка шефова дипломатија ЕУ и додала да „нема никаквог оправдања да Турска предузима мере које ће је удаљити од тога (владавине права)“.
Федерика Могерини је рекла да ЕУ у том смисли упутити „снажну поруку“ Турској.
Око 6.000 војника је притворено после неуспелог пуча у петак увече у Турској, а погинуло је 290 људи.
Турски председник Тајип Реџеп Еродган је синоћ поменуо могућност поновног увођења смртне казне, званично укинуте 2004. године у оквиру кандидатуре за чланство у ЕУ.
Војно-полицијске мере после неуспелог пуча изазвале су забринутост западних земаља које су позвале Турску да поштује владавину права и уставни поредак и да се уздржи од могуће опште репресије.
Берлин: Враћање смртне казне значиле би крај преговора са ЕУ
Немачка је данас саопштила да ће преговори о чланству Турске у ЕУ бити завршени ако турска влада одлучи да врати смртну казну, после неуспелог државног удара.
„Ми категорички одбацујемо смртну казну и увођење смртне казне значило би крај преговора о чланству у ЕУ“, рекао је портпарол немачке канцеларке Ангеле Меркел, Штефан Зајберт.
Зајберт је рекао да је ЕУ „заједница вредности“ и да би стога увођење смртне казне значило да таква земља не може бити њена чланица.
Он је додао да Немачка и друге земље ЕУ за сада посматрају унутрашњу дебату у Турској о поновном увођењу смртне казне, али да је позиција Уније јасна.