brisel-eu21:25 – Амбасадори ЕУ ће разговарати о ограничењима на трговину и инвестиције на Криму

Амбасадори ЕУ у понедељак ће разговарати о ограничењима на трговину и инвестиције на Криму. Савез очекује да ће одлука бити донета што је пре могуће, изјавио је извор близак руководству ЕУ.

Поред тога, како саопштавају медији, шеф Европског савета Херман Ван Ромпеј позвао је шефове земаља ЕУ да опуномоће Савет амбасадора ЕУ да самостално донесе одлуку о санкцијама против Русије, без сазивања ванредног самита.

Раније у петак, Савет ЕУ је коначно утврдио нову листу санкција за Украјину. На њој су се нашла додатних 15 имена и 18 правних лица.

21:27 – Алексеј Пушков: Арсениј Јацењук је аутор гасне кризе у Украјини

„Долазак гасне кризе је неизбежан. Узгред, аутор ове кризе је и сам украјински премијер Арсениј Јацењук, који је, очигледно, уз политичку подршку САД имао апсолутно бескомпромисан став у преговорима са Москвом и у значајној мери изазвао ситуацију која би могла довести до гасног краха у Украјини у новембру,“- изјавио је шеф Комитета Државне думе за спољне послове Алексеј Пушков, коментаришући оставку Јацењука.

Раније, премијер РФ Дмитриј Медведев изјавио је да ће у случају наставка гасног спора између Москве и Кијева на јесен наступити „потпуна гасна криза“.

20:45 – За два месеца украјинске снаге изгубиле 325 војника

КИЈЕВ – Украјинска војска саопштила је данас да је 325 војника и официра убијено од почетка операције у источним регионима Доњецк и Лугањск против проруских снага.

Портпарол националног Савета за безбедност Андриј Лисјенко рекао је данас да су 1.232 војника рањена у борбама са проруским снагама, у операцији која је званично почела 15. априла.

У саопштене бројке су урачунати и 13 погинулих и 19 повређених дан раније, у четвртак, пренела је Слободна Европа.

На стотине побуњеничких бораца и десетине цивила такође су погинули у овим сукобима.

Укупно је 230.000 људи напустило своје домове због сукоба украјинских и проруских снага на истоку Украјине, саопштио је Високи комесаријат УН за избеглице (УНХЦР).

Портпарол агенције УН за избеглице Ден Мекнортон рекао је новинарима да број расељених, који су се евакуисали у друге украјинске регионе, сада износи скоро 100.000 док је око 130.000 људи избегло у Русију.

„Они су углавном из региона Луганск и Доњецк. Број је повећан у последњих неколико седмица”, објаснио је Мекнортон додајући да се последњи доступни подаци односе на 18. јул.

20:35 – Херман Ван Ромпеј лидерима ЕУ: Санкције Русији не треба да се односе на гас

БРИСЕЛ – Председник Европског савета Херман ван Ромпеј затражио је, у писму упућеном лидерима Европске уније, да било какве нове санкције Русији које европски блок договори на пољу технологија од стратешког значаја изузму гас, али не и нафтни сектор, наводе извори из Брисела.

Ван Ромпеј је такође предложио лидерима европских држава да пребаце одговорност за одлучивање о санкцијама на амбасадоре, да би се избегла потреба за одржавањем ванредних самита, преноси Ројтерс.

20:22 – Пентагон: Руси приближавају ракетне системе граници са Украјином, могу да их доставе побуњеницима

Вашингтон — Пентагон је данас упозорио да би Русија врло брзо могла да достави ракетне системе великог калибра проруским сепаратистима у Украјини.

Пуковник Стив Ворен је, позивајући се на податке америчке обавештајне службе, навео да су САД регистровале приближавање руских система украјинској граници те да би они могли да доспеју у руке проруских активиста већ данас

17:45 – Власти Сен-Назера: Испорука „Мистрала“ Русији треба да се одржи

Француска не би требало да устукне пред притисцима САД, већ да испоручи наручене, од стране Русије, носаче-хеликоптера „Мистрал“, каже Жан-Клод Бланшар, представник власти француског града Сен-Назер, где се бродови граде.

Раније ове недеље, Сједињене Државе су иступиле против продаје Русији француских „Мистрала“ услед сложене политичке ситуације у позадини кризе у Украјини.

„Ми нисмо у рату са Русијом. За нас, она је пријатељска земља. Зато, уговори треба да се изврше и доведу до краја. Француска је суверена земља. Ми не треба да подлегнемо притиску САД на Европску унију,“- изјавио је Бланшар у интервјуу за Радио „Глас Русије“.

17:38 – Погранична служба РФ: Гранате из Украјине оштетиле 6 кућа у Ростовској области

6 кућа је оштећено у пограничној области Кујбишевског рејона Ростовске области РФ приликом гранатирања са украјинске стране, саопштио је портпарол пограничне службе ФСБ за Ростовску област Василиј Малајев.

Према његовим речима, у петак, у Кујбишевском рејону експлодирало је више од 45 граната, од којих је 10 пало на територију фарме Примиусково. Он је додао да се пуцњава наставља на суседном украјинском граничном прелазу „Мариновка.“

Данас, руски цариници су евакуисани из контролног пункта „Кујбишево“. У подручју пункта експлодирало је неколико украјинских гранате.

На руско село пало 45 украјинских граната

Око 45 украјинских граната погодило је једно село у региону Ростов, на југу Русије, оштетивши куће и електричне водове, рекао је данас портпарол руских пограничних служби.

Најмање 50 становника је евакуисано из села Примјуски, рекао је портпарол наводећи да нико није повређен.

Гранате су испаљене из борбеног подручја у региону Доњецк, где се украјинска војска сукобљава с проруским снагама, у оквиру операције коју Кијев назива антитерористичком.

Представник за медије Руског истражног одбора Владимир Маркин рекао је да су мета напада украјинске артиљерије били руски истражитељи који су били у инспекцији на подручју близу села Примјуски.

– Током обиласка, истражитељи који су имали одећу с обележјима и натписима, нашли су се на удару снажне ракетне паљбе – рекао је Маркин.

Он је додао да у нападу није било жртава захваљујући брзој евакуацији истражног тима и слабој обучености украјинске војске.

– Према прелиминарним извештајима, једна девојчица је лакше повређена – рекао је Маркин.

Руски граничари евакуисани су данас у 13.50 сати по московском времену са граничног прелаза „Кјубишево“ након што је неколико граната пало на теротрију Русије из пограничне украјинске зоне, изјавио је портпарол Одсека за пограничну службу југа Русије Рајан Фаркушин.

– У 14.25 по московском времену отворена је интезивна ватра из лаког оружја и артиљерије са суседног граничног прелаза на украјинској страни „Маринкова“ и поједине гранате су пале на руски гранични прелаз. Нико од запослених није повређен – навео је Фаркушин.

17:25 – Вернер Фајман: Могуће учешће аустријских војника мировној мисији УН у Украјини

Беч — Аустријски канцелар Вернер Фајман сматра могућим учешће аустријских војника у мировној мисији УН у источној Украјини.

Када буде договорено примирје и усвојен одговарајући мандат УН Аустрија ће наравно учествовати у мировној мисији, поручио је он у изјави главним и одговорним уредницима покрајинских новина у Брегенцу.

Према његовим речима, циљ мора бити да се путем преговора дође до обуставе сукоба, како би плави шлемови или друга мировна мисија могла доћи у тај регион.

Међутим, Фајман је констатовао да смо још далеко од примирја.

Он, како је навео, не види брзу могућност за мирољубиво решење.

„Видим могућност да граничним контролама спречимо доставу војне опреме сепаратистима. Видим могућност да се дође до преговора о примирју, како би плави шлемови или нека друга мировна мисија дошла на терен. Без примирја и мандата УН нема плавих шлемова“, подвукао је Фајман.

Везано за санкције ЕУ против Русије он је казао да се проблем тиме не може решити.

„Ми смо увек подржавали европско деловање. Међутим не припадамо онима који стално прете санкцијама и који верују да то може решити проблем. Ми кажемо да су санкције последње средство за повећање притиска и да их треба обазриво применити. Аустрија се никада није поставила на место вође по питању увођења санкција“, објаснио је Фајман.

15.10 – Руско Министарство одбране има уверљиве доказе да је на истоку Украјине Национална гарда користила забрањену муницију од фосфора, изјавио је заменик начелника Генералштаба Оружаних снага Руске Федерације Виктор Познихир.

14.45 – РOСTOВ НA ДOНУ – Русиjа jе данас саопштила да jе око 40 минобацачких граната коjе су испалиле украjинске снаге пало у регион Ростова, коjи се граничи са источним делом Украjине.

14.20 – Украјина треба да пружи информације о томе, да ли су на дан катастрофе малезијског Боинга у источној Украјини коришћена средства за ометање навигационог система GPS, сматра руска федерална агенција за ваздушни саобраћај (Росавиација).

„Раније „Росавиација“ је добијала информације од посада руских авиона о кваровима GPS преко територије Украјине“, – рекао је шеф Федералне агенције за ваздушни саобраћај Александар Нерадко новинарима у петак.

Познато је да су украјински авиодиспичари дозволили одступање Боинга од трасе, услед чега се лајнер померио ближе северу, ка зони интензивних борби.

13.55 – Екард Кордес: Немачки привредници потпуно подржавају ЕУ која је пооштрила санкције Русији

БЕРЛИН- Немачки привредници потпуно подржавају Европску унију која је пооштрила санкције Русији, изјавио је данас председник Одбора немачке привреде за исток Екард Кордес.

„Ако немачка савезна влада и ЕУ сматрају да Русија не сарађује довољно и жели да пооштри санкције, ми то онда 100 одсто подржавамо”, рекао је Кордес немачком листу Ханделшблат.

„Уколико треба да се плати цена, онда ћемо је ми платити”, додао је Кордес.

Око 6.000 немачких предузећа тргује с Русијом. До сада се Одбор немачке привреде противио санкцијама Русији, забринут због евентуалних последица на 350.000 запослених.

Међутим, пад малезијског авиона с 298 путника на истоку Украјину где се налазе проруски активисти, утицао је да се Немци предомисле.

„Начин на који се прилази тој катастрофи је потпуно нехуман”, рекао је Кордес наводећи као пример емитоване слике на којима проруски активисти претражују тела жртава.

Кордес је осудио руског председника Владимира Путина да директно подржава проруски сепаратизам на истоку Украјине.

„Ако Путин настави тим путем, онда то није пут немачке привреде. Неопходно је да Путин утиче на сепаратисте, ако нема такав утицај, нека га створи”, додао је он.

ЕУ је јуче пооштрила санкције Русији и на своју црну листу додала је још 15 особа и 18 предузећа и институција.

13.35 – Женева — Укупно је 230.000 људи напустило своје домове због сукоба украјинских и проруских снага на истоку Украјине, саопштио је Високи комесаријат УН за избеглице.

13.30 – Беч — Председник Аустрије сматра корисним увођење забране извоза оружја у Русију, додајући да паралелно треба да се наставе разговори о решењу украјинске кризе.

13.20 – Руска служба Би-би-Си-ја скинула је прилог о паду малезијског Боинга 777 са свог сајта. На друштвеним мрежама је због тога уследио талас протеста. Многи су у том чину видели цензуру. Главни уредник Јан Ледер на сајту је саопштио да прилог не одговара уредничким критеријумима Би-Би-Си-ја и има неколико пропуста.

12.45 – Народна војска напустила Лисичанск

Град Лисичанск (90 км од Луганска), заузела је Национална гарда Украјине, саопштили су у штабу Луганске народне републике.

Украјинска војска, пре него што ће ући у град, засула га је ракетама из система „Града“ и хаубицама. Многе куће су уништене.

Лисичанск је сада на ивици хуманитарне катастрофе, нема светла, воде и гаса. Становници масовно напуштају своје домове.

12.10 – Петро Порошенко: Украјинске снаге заузеле су Лисичанск, још један стратешки важан град на истоку

КИЈЕВ – Украјинске снаге заузеле су Лисичанск, још један стратешки важан град на истоку Украјине, изјавио је данас председник Украјине Петро Порошенко.

Украјинске снаге поставиле су заставу Украјине на Градској скупштини у Лисичанску, наведено је у саопштењу украјинског председништва касно синоћ, пренео је АФП.

Операције украјинске војске против остатака проруских активиста у предграђу Лисичаснка су настављене, додаје се у саопштењу.

Лисичанск је град са 105.000 становника, који се налази на око 90 километара северозападно од упоришта проруских снага Луганска.

Проруски активисти неочекивано су напустили неколико кључних градова на истоку Украјине почетком месеца, а украјинске снаге саопштавају да напредују ка Луганску и Доњецку, где је упориште проруских активиста, за које ће се они, како су истакли, борити до смрти.

11.40 – Дејвид Камерон : Русија покушава да дестабилизује суверену државу, крши територијални интегритет и наоружава и обучава побуњенике

Лондон — Трагични губитак малејзиског авиона треба да буде катализатор за промену приступа Русије и окончање сукоба у Украјини, сматра британски премијер Дејвид Камерон

„Нико, наравно, не каже да је председник Владимир Путин намеравао да лет МХ17 буде оборен. Мало је вероватно да су чак и сепаратисти желели да се то деси. Али контекст за ову трагедију је јасан.

Русија покушава да дестабилизује суверену државу, крши територијални интегритет и наоружава и обучава побуњенике“, написао је он у коментару објављеном у „Њујорк дејли њузу“, додајући да је свет платио цену тога.

Према речима Камерона, Путин је суочен са јасним избором како да одлучи да одговори на ову трагедију, а ако Русија не промени свој приступ Украјини, јасно је да Европа и Запад морају фундаментално да промене свој приступ Русији.

Америка је, додао је, већ дала пример, а Британија позива европске партнере да уведу нове оштре економске санкције.

„Наношење економског бола Русији ће донети бол и нашим привредама. Али озбиљне економске мере су једини језик који ће Русија разумети“, поручио је Камерон.

Он је подсетио да су се чланице ЕУ договориле да на списак санкција додају 15 даљих лица и 18 компанија, као и других организација због поткопавања територијалног интегритета Украјине.

„Време је да се осети наша моћ, утицај и ресурси. Заједно са САД, према његовим речима, Европа мора да учини што је потребно да се оконча конфликт у Украјини пре него што се изгуби још више невиних живота“, закључио је британски премијер.

11.35 – РИА Новости: Амерички режисер Оливер Стоун позива да се не верује америчким медијима о катастрофи Боинга.

11.30 – МУП Украјине отворио је кривични поступак против лидера руских комуниста Генадија Зјуганова и либерала Владимира Жириновског.

11.25 – Аустралија ће послати још 100 полицајаца који ће чувати место катастрофе у Украјини.

11.22 – Итар-тас: Москва од 28. јула забрањује експорт млека и млечних производа у Украјину.

11.20 – Већи део ноћи трајао је артиљеријски напад украјинске армије на Доњецк и друге градове Доњецке и Луганске области, саопштава дописник РИА Новости.

11.17 – Две особе су погинуле, а седам је рањено протекле ноћи у Луганску, саопштава сајт градског већа.

11.15 – Европска унија је објавила да ће нове санкције против Русије и Украјине ступити на снагу увече 25. јула, након објављивања у Службеном листу ЕУ. На црну листу је додато 15 људи и 18 компанија.

11.00 – Канада је увела нове санкције Руској Федерацији у вези са кризом на југоистоку Украјине. Своју црну листу Отава је попунила са 10 компанија и банки. Под санкцијама су се нашли: „Внешекономбанк“, „Газпромбанк“, концерн „Алмаз-Антеј“ и „Калашњиков“.

10.35 – Максималне количине реверсних испорука гаса са територије Словачке у Украјину од 10 милијарди кубика годишње биће достигнуте на пролеће 2015. године, рекао је Ваграм Чугурјан, званични представник компаније која управља словачким гасоводом.

10.30 – У трагању за телима погинулих у авионској несрећи на истоку Украјине помагаће 40 холандских војника. Ову одлуку је донела Владе краљевине, чијих грађана је највише било у злосрећном путничком авиону – 193.

10.25 – Стејт департмент: САД  још не знају ко је оборио Боинг изнад Украјине, али је одговорност на Русији

Сједињене Државе још увек тачно не знају која страна је пустила пројектил који је оборио малезијски авион изнад Украјине, признала је портпарол Стејт департмента Мери Харф на брифингу за новинаре.

Ипак, одговорност за трагедију САД, као и раније, стављају на Руску Федерацију. При том, информације које могу да потврде или оповргну мишљење америчке стране – подаци америчке ваздухопловно-обавештајне службе – Вашингтон још увек није објавио, и то ће урадити када буде неопходно, рекла је Харф.

Она је такође додала да истрага мора да се настави.

10.10 – Шеф Делегације ЕУ у Москви Вигаудас Ушацкас саопштио је да је ЕУ добила податке Министарства одбране РФ о несрећи малезијског Боинга на истоку Украјине и да се сада анализирају.

10.00 – САД би могле ускоро да дају Украјини статус привилегованог војног партнера НАТО, саопштава агенција УНИАН, позивајући се на бившег шефа спољне обавештајне службе Украјине Николаја Маломужа.

Он сматра да и Сенат и Конгрес САД подржавају ову одлуку.

09.30 – Малезијски Боинг су могли оборити током вежби ПВО Украјине

Малезијски Боинг су могли оборити током вежби ПВО Украјине, саопштио је представник једне од безбедносних структура Украјине.

Према његовим речима, 17. јула јединице ПВО Украјине изводиле су вежбе на уклањању блокаде система за лансирање ракета. Ванредна ситуација током њеног извођења могла је изазвати трагедију.

Он је напоменуо да је команданту 156 ваздушно-ракетног пука било прописано да размести батаљон, одради праћење циљева и обави читав алгоритам праћења и уништавања условних циљева ракетним системом „Бук-М1“.

Он је додао да није било предвиђено стварно лансирање ракета, упркос чињеници да су командантима батерија били дати кључеви за разблокирање система и испаљивање ракета.

Извор је саопштио да се истрагом несреће баве радници СБУ. Увече на дан несреће, они су узели команданта батерије са посадом.

09.00 – Барак Обама и Марк Руте: Неопходно увођење нових санкција против Русије

Амерички председник Барак Обама и премијер Холандије Марк Руте током телефонског разговора изразили су неопходност увођења нових санкција против Русије, саопштава Бела кућа.

Двојица лидера верују да Руска Федерација није предузела никакве кораке на де-ескалацији сукоба на истоку Украјине у последњих недељу дана, након катастрофе малезијског Боинга.

Обама је такође разговарао и са премијером Аустралије Тонијем Аботом. Они су нагласили значај хитног доступа месту катастрофе међународним истражитељима.


Извор: Агенције

Оставите коментар

Оставите коментар на Украјина и око ње на 25.07.2014.

* Обавезна поља