20.27 – Проруске снаге камионом пробиле ограду базе Јухарњи код Севастопоља, у којој се налази стоинак украјинских војника, јавља Интерфакс-Украјина. Нема информација о сукобима.
20:20 – МСП Русије: ОЕБС да призна да су власти у Украјини смењене незаконито
Организација за европску безбедност и сарадњу мора осудити насиље учесника Мајдана и признати смену власти у Украјини незаконитом, изјавили су у петак у Министарству спољних послова Русије.
„Поједине државе учеснице Организације за европску безбедност и сарадњу и њене извршне структуре су се понашале у Украјини у „најгорим традицијама двојних аршина“. Упркос мандату нису ни реч рекли о расту националистичких и неонацистичких расположења у Украјини и „нису приметили“ насиље екстремистичких снага“, – наглашавају у МИП-у Русије.
Москва је убеђена да „међународна помоћ у стабилизацији ситуације у Украјини може бити корисна и ефикасна, али само ако буде објективна“.
20:15 – Глас Русије: Украјина укида руски језик
Администрација в.д. председника Украјине Александра Турчинова је наложила органима украјинске власти да до 10. марта уклоне верзије својих званичних веб страница на руском језику, рекао је данас новинарима извор у кабинету министара.
Већ су уклоњени интернет ресурси на руском језику 14 главних министарстава, као и портал Врховног суда Украјине и интернет странице централних органа извршне власти.
19.30 – Сергеј Лавров упозорио Џона Керија у телефонском разговору да би „нагли и несмотрени кораци САД“ могли да нанесу штету односима Вашингтона и Москве, пренео Ројтерс.
19.18 – Украјински крајњи десничарски покрет „Прави сектор“ саопштио да ће се лидер Дмитро Јарош кандидовати на председничким изборима 25. маја.
19: 15 – Амерички разарач упловио у Црно море
ИСТАНБУЛ – Један амерички разарач је прошао кроз Босфорски мореуз на путу ка Црном мору, ради маневара у близини Кримског полуострва где је стање напето.
Разарач „Трактун” треба да учествује у маневрима с Румунијом и Бугарском, а очекује се да у Црном мору буде неколико дана, и то усред спора Запада и Русије око Украјине.
18:39 – ЕК: Ситуација на Криму се не може поредити са Косовом
Брисел — Ситуација на Криму се не може поредити са Косовом, поручио је данас портпарол Европске комисије Алехандро Муњоз.
„Нема места поређењу Крима и Косова“, рекао је Муњоз новинарима осврћући се на паралелу између интервенције НАТО на Косову и руске интервенције на Криму коју је повукао руски председник Владимир Путин.
Представник за штампу у Европској комисији је без даљег коментара тиме одговорио на питање новинара, а Маја Коцијанчиц, портпаролка високе представнице ЕУ Кетрин Ештон је рекла да за сада не зна када ће доћи до нове рунде дијалога Београд-Приштина.
Маја Коцијанчич је навела да не може да саопшти датум следећег сусрета Кетрин Ештон с премијерима Србије и Косова, Ивицом Дачићем и Хашимом Тачијем и да ли ће до тог сусрета доћи пре или после избора у Србији 16. марта.
На питање новинара да ли јучерашње упућивање америчких авиона у ваздушни простор Пољске и балтичких земаља доприноси смањивању затегнутости у Украјини или не, Маја Коцијанчич је рекла да нема шта да дода ономе што су о томе поручили лидери Уније.
Она је нагласила да, с тим у вези, може рећи да је смањивању затегнутости допринео споразум који су, уз посредовање тројице министара ЕУ, 21. фебруара у Кијеву потписали опозиција и тадашњи председник Виктор Јанукович.
Тај споразум је „јако важан јер је допринео ономе што је добро остварено до сада“, додала је Маја Коцијанчич.
Иако делови тог споразума нису спроведени, Европска унија сматра да је на основу њега Парламент Украјине изгласао легалну владу и другу власт. Али Русија – чији представник 21. фебруара није потписао споразум, то оспорава тврдећи да је та власт настала уз кршење устава и уз притисак наоружаних група опозиције.
Подсетимо, Путин је у недавном интервјуу изјавио да „становништво Крима има право на самоопредељење као што је то претходно дозвољено косовским Албанцима”.
Француска је саопштила да не може бити референдума о будућности Крима уколико се Украјина не сложи са његовим одржавањем, јавио је АФП.
„Територијални интегритет и суверенитет Украјине нису нешто о чему се може преговарати“, изајвио је данас председник Француске Франсоа Оланд након сусрета са Виталијем Кличком, бившим боксером и једном од водећих фигура у протестиума након којих је свргнут са власи украјински председник Викотор Јанукович.
Раније данас први заменик председника кримске скупштине Григориј Јофе изјавио је да блокирање базе података о бирачима на Криму и у Севастопољу, о ком је саопштила Централна изборна комисија Украјине, никако неће утицати на одржавање референдума 16. марта.
Председник Врховног совјета (скупштине) Крима Владимир Константинов, који се налази у посети Москви, изјавио је да ће та аутономна република на референдум о статусу Крима 16. марта позвати медјународне посматраче а „пре свега из Русије“.
18:00 – Кина: Запад потценио Русију и „пуцао себи у ноге“ у Украјини
Пекинг — Западни лидери би на тренутак могли да престану да честитају једни другима на „успесима“ у Украјини, коментар је кинеске државне агенције Синхуа.
Агенција даље наводи да су украјински опозициони демонстранти, уз подршку Запада, успешно срушили проруску владу, опозвали председника кога се гнушају и задали понижавајуц́и ударац Кремљу.
Запад је можда и добио битку у последњој рунди геополитичке борбе, међутим ствари су ипак другачије, стоји у коментару.
Убрзо након тога, Русија је узвратила. Како наводи агенција, сада када су руска војна лица распоређена у источној Украјини са циљем да заштите руске легитимне интересе, а проруски региони траже отцепљење од Украјине, земља је на ивици хаоса и потпуног распада.
Стратегија Запада да створи такозвану демократску и западно орјентисану Украјину, није нигде доспела. Насупрот, направили су “неред и пометњу”, а немају ни капацитет, ни мудрост да то “почисте”.
Међутим, њихов злокобни план је погрешан од самог почетка. Пре свега, они су били предодређени да „пуцају себи у ноге“, када су се „под плаштом демократије умешали у унутрашње ствари Украјине“, посредним ангажовањем.
Агенција такођи напомиње да су западни лидери потценили вољу Русије да штити своје интересе у Украјини. Русија можда више неће бити заинтересована да се такмиче за глобалну „превласт“ са Западом, али када је у питању чишћење нереда који је Запад створио у дворишту земље , руски лидери још једном су доказали свој кредибилитет и лукавство у планирању и спровођењу контра потеза .
Последње, али не и најмање важно, западни лидери су били у заблуди када су веровали , да су “оштећеног” моралног ауторитета и са смањеном финансијском касом , ипак могли да се упусте у тако крупан задатак, као што је изградња нације.
Нажалост, Украјина и њен народ постали су велика жртва у овом напорном процесу.
17:58 – Гаспром запретио Украјини прекидом снабдевања гасом
Руски државни гигант Гаспром је данас запретио да ће обуставити извоз гаса у Украјину због дуга од 1,89 милијарди долара.
– Украјина је де факто престала да плаћа гас, а ми га не можемо испоручивати бесплатно. Украјина треба да плати заостале обавезе, или прети ризик од повратка на ситуацију с почетка 2009 – упозорио је директор Гаспрома Алексеј Милер, додајући да је 7. марта истекао рок да та бивша совјетска република плати испоруке гаса из фебруара.
17:35 – Москва критикује ОЕБС
Русија је данас оптужила поједине земље-учеснице и извршне структуре Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) да се у украјинској ситуацији понашају „у најгорим традицијама двоструких стандарда“, као и да „затварајући очи пред злочинима у Кијеву и западној Украјини“ тежи „строгом праћењу активности легалних кримских власти“ не чекајући њихов званичан позив.
Раније данас агенције су јавиле да војне посматраче ОЕБС-а други дан заредом „наоружани људи“ нису пустили на територију Крима код места Ццонгар, после чега су се вратили у Херсон.
17:29 – Франсоа Оланд: Не може бити референдума без сагласности Украјине
Француска је данас саопштила да не може бити референдума о будућности Крима уколико се Украјина не сложи са његовим одржавањем.
– Територијални интегритет и суверенитет Украјине нису нешто о чему се може преговарати – изајвио је данас председник Француске Франсоа Оланд након сусрета са Виталијем Кличком, бившим боксером и једном од водећих фигура у протестима након којих је свргнут са власи украјински председник Виктор Јанукович.
17:47 – Припадник „Беркута“: Нисмо пуцали на Мајдану, нисмо ни имали ватрено оружје
Припадник украјинске милицијске јединице за специјалне намене „Беркут“ Александар Васјуков који је учествовао у сукобима у Кијеву демантовао је пред новинарима у Симферопољу информације западне и украјинске штампе да је његова јединица имала ватрено оружје и снајперисте на Мајдану.
„То је чиста лаж! Снајпериста наше јединице је читаво време био са нама. Нисмо могли да користимо оружје јер га једноставно нисмо имали! Управо су радикали користили оружје, а њихови снајперисти су отварали ватру на органе реда прво само ноћу, а затим даноноћно“, – испричао је Васјуков.
Он је такође рекао да је од 150 припадника кримских „Беркута“ убијен један, а 32 је рањено.
17:38 – Владимир Путин: Параолимпијада ће смирити страсти око Украјине
Председник Руске Федерације Владимир Путин се нада да ће Параолимпијске игре смирити страсти око Украјине. Путин је то рекао председнику Параолимпијског комитета серу Филипу Крејвену на сусрету у Сочију, где се данас отварају Игре.
„Најважије је да се хистерија око Украјине не пренесе на спортисте, да они буду у стању да се сконцентришу на такмичења“, – рекао је Путин. Он је додао да се јуче састао са шефом Параолимпијског комитета Украјине који је дао реч да ће украјинска репрезентација у пуном саставу учествовати у такмичењима.
17:30 – Валентина Матвијенко: Крим ће постати нови члан Руске, ако грађани одлуче
Крим ће постати нови члан Руске Федерације, уколико већина њихових грађана подржи референдум о сецесији од Украјине, изјавила је данас предсједник Горњег дома руског парламента Валентина Матвијенко.
Посланици парламента на Криму донијели су одлуку да одрже референдум о отцијепљењу од Украјине 16. марта.
Матвијенко је истакла да је референдум у складу са међународном праксом и упоредила је гласање са планираним референдумом у Шкотској у септембру.
„Имаће иста права као и други руски региони“, рекла је Матвијенко након састанка са посланицима из парламента Крима.
Посланици руске Думе већ су поднијели нацрт закона којим се олакшава пријем нових територија у Руску Федерацију.
Очекује се да ће тај нацрт закона бити усвојен у првом читању 21. марта.
17:00 – Крим: Опет спречен улазак представника ОЕБС-а
КИЈЕВ — Два аутобуса ОЕБС-а који су и данас покушали да уђу на Крим вратили су се у украјински град Керсон пошто су им прилаз полуострву блокирали наоружани људи.
Два извора у ОЕБС-у навели су да се тим од 47 војних и цивилних посматрача враћа у Керсон где су провели ноћ након што им је и јуче на сличан начин блокиран прилаз Криму.
Директор одељења за информисање у украјинском Министарству иностраних послова Евгениј Перебијнис изјавио је раније данас да „наоружане особе“ ни данас нису пустиле групу војних посматрача ОЕБС-а на територију Аутономне Републике Крим, пренела је агенција Интерфакс-Украјина.
И репортер Франс преса је са места догађаја јавио да су „наоружани људи“ на контролном пункту зауставили посматраче који покушавају да уђу на Крим.
„Покушавамо да прођемо као гости украјинске владе под мандатом ОЕБС. Покушаваћемо и преговараћемо са овим људима овде „, рекао је један неименовани посматрач француској агенцији.
Према речима Перебијниса, мисија ОЕБС поново је у петак покушала да оде на Крим, али „наоружане особе на контролним пунктовима је нису пустиле“.
Интерфакс-Украјина подсећа да су „непознате наоружане особе у четвртак зауставиле групу ОЕБС-а у близини Армјанска и саопштили да је за кретање по територији АР неохподна дозвола њеног новог руководства, које у овом тренутку није присутно“.
У Украјини се од 5. до 12. марта налази Верификациона мисија ОЕБС, у чијем су саставу 40 посматрача из 21 земље те организације, наводи та агенција, додајући да је програмом њеног боравка предвиђена посета војних објеката Оружаних снага Украјине и руске Црноморске флоте на територији Крима.
16:55 – Јулија Тимошенко: Немачка да одмах уведе санкције Русији
Бивша премијерка Украјине и једна од опозиционих вођа Јулија Тимошенко позвала је Немачку да одмах уведе санкције против Русије због опасности од дуготрајног герилског оружаног сукоба на Криму.
Према речима Тимошенкове, коју је интервјуисала агенција Ројтерс, руско преузимање Крима створило би дуготрајну опасност за цео регион.
У разговору који је обавила после састанка са немачком канцеларком Ангелом Меркел, Тимошенкова је оценила да су досадашње међународне мере против Русије биле неефикасне и позвала је на непосредну акцију како би се спречило “усијање”.
“До данас ови инструменти које су применили САД и ЕУ нису произвели опипљиве резултате. Уколико ови инструменти нису дали резултате, постоје две опције. Снажније санкције, ненасилне економске мере, а алтернатива је да се Крим препусти Русији”, рекла је Тимошенкова сумирајући разговор са немачком канцеларком.
Предлажући санкције против Русије она је рекла да оне “морају да буду убедљиве за (председника) Путина и да пошаљу најјачи сигнал да његове акције неће бити толерисане”.
Тимошенкова је истакла да САД и Велика Британије “имају озбиљну обавезу” да подрже Украјину, позивајући се на споразум са Кијевом о нуклеарном разоружању у замену за гаранције за њену територију.
“У погледу међународног права постоје јасно дефинисани жиранти земље, поименице Велика Британија и САД”, рекла је Тимошенкова додајући да Запад не би смео да допусти одвајање Крима од Укарајине.
Она је навела да би непосредна последица тога био герилски рат и упитала где би се Путин зауставио ако би му било допуштена војна кампања на Криму, закључујући да би “он ишао онолико далеко колико би му то било дозвољено”.
Јулија Тимошенко је недавно након насилне смене власти у Кијеву ослобођена из затвора у којем је била заточена после пресуде због финансијских малверзација, али је све време тврдила да је жртва политичког прогона.
16:35 – Москва званично упозорава да Русија не прихвата језик претњи из ЕУ
Русија не прихвата језик санкција и претњи а у случају њихове реализације, оне неће остати без одговора, саопштила је данас званична Москва, реагујући на резултате јучерашњег ванредног заседања Европског савета у Бриселу посвећеног Украјини.
„Тешко је отети се утиску да су превладали интересни приступи над здравим разумом, који налаже потребу да се бар саслуша принципијелна позиција стратешког партнера Уније – Русије“, наведено је у саопштењу руског Министарства иностраних послова.
„У овом деликатном тренутку, када међународна заједница улаже све напоре како би се пронашло решење за излазак из кризе у Украјини, ЕУ је заузела крајње неконструктивну позицију, одустајући од сарадње са Русијом у важним правцима битним за грађане и пословне кругове наших земаља, укључујући либерализацију визног режима и закључење новог базног споразума о сарадњи“, истиче званична Москва.
Руски МИП истиче да је Брисел у заблуди уколико сматра да је успешан довршетак заједничког посла, у ком је постигнут не мали напредак поводом спорних питања, потребан Русији више него Унији.
Итар-Тасс је пренео изјаву амбасадора у руском МИП-у Анвара Азимова да ЕУ није увела никакве визне санкције конкретним грађанима, ни политичарима, Русије.
Према оцени Азимова који учествује у дијалогу о визном режиму Русије са ЕУ, увођење било каквих ограничења руским грађанима било би кршење споразума о поједностављеном поступку издавања виза из 2006. године.
„Мислим да наши партнери неће кренути тим путем и правити препреке за руске туристе, који имају важну улогу у попуњавању прихода буџета многих европских земаља“, рекао је он, објашњавајући да није у питању укидање издавања виза, већ обустављање билатералног дијалога о визним питањима, односно о даљим потезима за поједностављење визног режима.
После јучерашње ванредне седнице ЕУ у Бриселу јављено је да је донета одлука да се замрзну преговори са Русијом о визама и новом споразуму о партнерству и да је запрећено сачињавањем „црне листе“ и економским санкцијама.
15.30 – Више од 65.000 људи окупило се данас близу Кремља у знак солидарности с проруским властима на Криму, које желе да се то полуострво припоји Русији.
Демонстранти, окупљени код Храма Василија Блаженог на Црвеном тргу, махали су руским заставама и транспарентима, пренео је АФП.
15.25 – Лидер украјинских радикала Дмитриј Јарош жели да се кандидује за председника
Лидер украјинске екстремистичке организације „Десни сектор“ Дмитриј Јарош за којим је Русија расписала међународну потерницу планира да се кандидује на председничким изборима, кажу његови саборци.
Јарош је раније јавно тражио помоћ вође кавкаских терориста Доку Умарова, који тесно сарађује са Ал Каидом.
Медији су јуче објавили да је вршилац дужности премијера Украјине Арсениј Јацењук разрешио дужности тројицу заменика министра одбране пошто се не слажу да се од припадника „Десног сектора“ треба направити регуларна војна јединица.
14.21 – Јацењук: Кијев и ЕУ спремни за делимични споразум о асоцијацији, ЕУ одобрила 15 милијарди долара Украјини
Вршилац дужности премијера Украјине Арсениј Јацењук тврди да су Кијев и ЕУ одлучили да ускоро потпишу политички део споразума о асоцијацији. „Зону слободне трговине са Украјином ће стварати свака земља Уније понаособ“, – рекао је Јацењук.
Он је такође саопштио да је на седници шефова држава и влада земаља чланица ЕУ одобрен пакет економске и финансијске помоћи Украјини од 15 милијарди долара. Осим тога, Европска инвестициона банка и Европска банка за реконструкцију и развој предлажу инвестиције од осам милијарди долара.
13.50 – Европска унија тражи озбиљну истрагу о ангажовању снајпериста током нереда у Кијеву, јавља агенција Танјуг.
13.40 – Руско Министарство спољних послова саопштило да неће прихватити језик санкција и претњи и да ће одговорити ако санкције буду наметнуте, преноси Ројтерс.
13.08 – Александар Лукашевич: НАТО фактор крајње опасан за ситуацију у Украјини
Одлука Савета НАТО да прекине контакте са представницима Русије сведочи о пристрасном прилазу ситуацији у Украјини, изјавио је званични представник МИП-а РФ Александар Лукашевич.
Одлука да се рад на реаговању на заједничке изазове и претње ограничи противречи здравом смислу, објављено је данас на званичном веб сајту руског министарства.
„Покушаји да се компликованој ситуацији у Украјини дода НАТО фактор су крајње опасни, сматрају у Москви.
13.05 – Украјинска гранична стража рекла да се 30.000 руских војника налази на Криму, преноси Ројтерс.
12.42 – Ситуација на Криму се не може поредити са Косовом, поручио је данас портпарол Европске комисије Алехандро Муњоз. „Нема места поређењу Крима и Косова“, рекао је Муњоз новинарима осврћући се на паралелу између интервенције НАТО на Косову и руске интервенције на Криму коју је повукао руски председник Владимир Путин.
12.35 – Дмитриј Песков: Русија не диригује дешавањима у Украјини
„То што се догађа на истоку Украјине и на Криму није никако повезано са Русијом. То нису дириговани процеси и нису процеси који су последица некаквих радњи Русије“, – изјавио је на конференцији за штампу портпарол председника Русије Дмитриј Песков.
„Напротив, Русија је та земља од које се очекује помоћ и која у конкретном случају не може да не посвети пажњу тим процесима“, – рекао је Песков.
„Али ти процеси су започели унутар Украјине“, – нагласио је портпарол председника Руске Федерације.
11.32 – Медији: Виктор Јанукович доживео инфаркт
Медији јављају да је уклоњени с дужности председник Украјине Виктор Јанукович хоспитализован у једној московској клиници у тешком стању. Лекари сматрају да се ради о инфаркту.
Информација није званично потврђена. Последњи пут је Виктор Јанукович виђен на конференцији за штампу 28. фебруара у Ростову на Дону.
10.50 – Нико у цивилизованом свету неће признати резултате тзв. референдума на Криму, каже Арсениј Јацењук истичући да је затражио да разговара са руским премијером, преноси Ројтерс.
10.29 – Неће бити рата између Русије и Украјине, изјавила је Валентина Матвијенко, шеф Савета руске федерације.
„Инсинуације да ће бити рата су комплетан нонсенс и такве изјаве не рефлектују наше намере и наша осећања емпатије и бола који делимо са народом Украјине.
Апсолутно смо сигурни да неће бити рата између две братске нације“, навела је она, а преноси Раша Тудеј.
10.24 – Централна изборна комисија Украјине блокирала је властима са Крима приступ бази података о гласачима, преносе РИА Новости. Овај потез је уследио након одлуке да се 16. марта спроведе референдум на Криму по питању да ли ће се ова област припојити Русији.
10.14 – Посматрачки тим ОЕБС-а поново кренуо ка Криму. Јуче је тим од 35 војних стручњака са прилаза Криму протерала група наоружаних особа.
9.45 – Будући да прва тура санкција против Русије није дала резултат, могле би уследити нове, каже француски шеф дипломатије за радио Инфо.
9.15 – Неће бити рата између Русије и Украјине, поручила председавајућа горњег дома руског парламента и додала да ће Москва поштовати одлуку грађана са референдума, преноси Ројтерс.
09:14 – Сергеј Наришкин: Русија ће поштовати демократски избор становништва Крима
Руски парламент поштоваће „историјски избор“ Крима исказаног на референдуму о припајању Русији, изјавио је данас председавајући руске Државне Думе Сергеј Наришкин.
07:37 – Севастопољ гласао за повезивање са Русијом
Градско веће Севастопоља, лучког града на Криму, где је смештена руска Црноморска флота, изгласало је одлуку, која одмах ступа на снагу, о придруживању Русији и прекидању свих веза са Украјином.
06:53 Синоћ су Владимир Путин и Барак Обама на иницијативу америчке стране обавили телефонски разговор о дешавањима у Украјини, али се нису сложили у узроцима и решењу кризе.
Политичари су дали различите оцене узроцима конфликтне ситуације, наведено је на званичном сајту Кремља.
Путин је рекао да ново украјинско руководство које је дошло на власт антиуставним путем и нема национални мандат да управља земљом намеће источним, југоисточним регонима и Криму апсолутно нелегитимне одлуке. Руска Федерација не може да игнорише позиве за помоћ и чини то у оквиру међународног права.
Истовремено председник Русије је нагласио важност руско-америчке сарадње због стабилности и безбедности у свету.
Оставите коментар на Временски преглед дешавања у Украјини
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.