Приштина је јуче још једном показала да бриселски званичници за њу више нису ауторитет. Премијер привремених приштинских институција, Рамуш Харадинај, и формално је одбио предлог Брисела да привремено укине увећане таксе, а да се у Цефта, заузврат, уместо Унмика води Косово са звездицом. „Прошло је време када су таква питања могла бити решена условљавањем”, написао је Харадинај шефици европске дипломатије Федерики Могерини у писму које јој је послао уочи јучерашњег састанка у седишту Европске уније на тему косовског ССП-а.
Због грубог одбијања Харадинаја да прихвати захтев ЕУ отказана је заједничка конференција за новинаре, а у саопштењу које је издато после сусрета ЕУ је изразила „дубоко жаљење” због одлуке косовске владе о повећању царина и поново „снажно” тражила да се те мере одмах повуку. Идентичан наступ према Бриселу Харадинај је имао и пре две недеље када је због косовских такса од 100 одсто, Србији и БиХ, у Београд и Приштину допутовао Јоханес Хан, европски комесар за проширење. Харадинај је тада поручио да таксе остају док Србија не призна Косово.
ЕУ је такође нагласила да „сви већ постигнути споразуми у дијалогу Београда и Приштине морају неодложно бити спроведени, а посебно 2015. године склопљени споразум о Асоцијацији/Заједници општина са српском већином” што је први пут да се овако експлицитно тражи од Приштине да формира ЗСО. Додаје се и да ЕУ „наглашава важност сталног ангажовања Косова у дијалогу Приштине и Београда, уз посредовање ЕУ, тако да се убрза и оснажи рад у доброј вери на постизању правно обавезујућег споразума о свеобухватној нормализацији односа између Косова и Србије”.
Енвер Хоџај, заменик премијера привремених приштинских институција, разочаран је понашањем Брисела. Он је поручио да ће грађани Косова ову годину запамтити по одбијању ЕУ да испуни дато обећање о визној либерализацији. „Ове године грађани Косова ће се сећати као године када Европска унија није испунила обећање о слободном кретању грађана Косова у шенгенској зони. Косово је испунило све обавезе из Мапе пута за либерализацију визног режима, што нам је речено да је технички процес, а показало се да је, ипак, реч о политичкој одлуци”, навео је Хоџај и додао да је „само држава Косово остала изолована у региону”.
Министар одбране Александар Вулин каже да је време да ЕУ Приштини „уместо шаргарепе понуди штап”. „Зашто им не кажу ако не укину таксе – укидамо Споразум о стабилизацији и придруживању? Зашто им не кажу ако не будете укинули таксе неће бити визне либерализације? Зашто им не кажу ако не будете формирали Заједницу српских општина или укинули таксе које сте на овај начин увели, биће забрањено кретање вашим званичницима”, рекао је Вулин.
У кратком обраћању медијима после састанка, Харадинај је поручио да у дијалогу са Србијом „нема више времена за половична решења”. Он је подсетио да је влада Косова припремила „нацрт потенцијалног споразума” између Београда и Приштине, а да је парламент Косова одредио чланове делегације за преговоре. „Ми тражимо решење које ће укључивати међусобно признање и столицу у УН”, категоричан је био Харадинај. Косовски председник Хашим Тачи, такође, најавио је да је сада „фокус на дијалогу за столицу Косова у Уједињеним нацијама.
За нови приступ дијалогу, Приштина је, подсетимо формирала и нови тим који предводе Фатмир Љимај (бивши хашки оптуженик), данас потпредседник косовске владе, и Шпенд Ахмети, из радикалног Самоопредељења, градоначелник Приштине. Овакав избор изазвао је оштре коментаре Београда.
Потпредседник Српске листе Игор Симић каже да је ћутање међународне заједнице и благи подстрек који даје активностима Приштине, попут формирања такозване војске Косова, допринело да целокупни тимови Приштине који одлазе на преговоре у Брисел имају ратну прошлост. „То је намера да се с једне стране опере прошлост тих људи, а да се они представе некаквим политичарима и миротворцима који треба сада да постигну мир”, рекао је Симић уз опаску да је у Приштини невероватно наћи било кога међу активним албанским политичарима, а да немају историју унутар некадашњег ОВК.
Избор оваквог преговарачког тима, како пише портал „Зери”, значи да ће Приштина у Бриселу у наставку дијалога, ако до њега дође, бити представљена са две позиције – оне коју заступа привремени председник приштинских институција, Хашим Тачи, који је раније покренуо питање „корекције границе” и оне коју ће заступати новоизабрани преговарачки тим, који се томе противи. Не искључује се могућност да ће они због тога често бити у сукобу, као и да тим, који је предложила влада, а који ће предводити Љимај и Ахмети, заправо има за циљ да умањи снагу Тачија у наставку дијалога. Политички аналитичар Бељуљ Бећај је оценио да је парламент одлуком о избору тима за дијалог са Београдом, потврдио „јединство контраверзе” и да нико није искрено ушао у овај тим, већ искључиво зарад политичког интереса.
Забринутост због потеза Приштине, а пре свега одлуке о формирању војске, био је разлог и за сазивање јучерашње седнице Савета безбедности УН. Министар Вулин је поновио да је одлука Приштине о формирању војске у супротности са мандатом који има Кфор, и истакао да од Кфора очекује да разоружа ту илегалну формацију. „Да ли можете да замислите да се појави нека паравојна формација на простору севера КиМ? Каква би била реакција Кфора? Колико би им минута требало тада да кажу да било каква наоружана формација није у складу са Резолуцијом 1244? Зашто то не ураде и сада? Шта их спречава”, рекао је Вулин и објаснио да Војска Србије има редовну комуникацију са Кфором.
Новоименовани командант мисије Кфора италијански генерал Лоренцо дֹ’Адарио истиче да је Кфор спреман да интервенише на Косову ако стабилност буде угрожена. „Оно што је извесно, НАТО преко мисије Кфор остаје посвећен осигурању безбедног окружења на Косову, али и стабилности западног Балкана”, нагласио је он, преноси Танјуг.
Амбасадор Русије Александар Чепурин је уочи синоћне седнице СБ рекао како је важно што је она отворена за јавност упркос противљењу Запада. „Запад ће највероватније покушати да сакрије правну дрскост Приштине која се понаша разуздано и бахато, кршећи Резолуцију СБ УН 1244 која остаје на снази и представља једини правни основ за решавање косовског питања”, написао је он на „Твитеру”. Како је навео, Обала Слоноваче, која тренутно председава СБ УН, донела је храбру одлуку поводом одлучних захтева Србије и Русије да сазове седницу поводом ситуације на КиМ. Седницу је, подсетимо, тражила Србија због формирања тзв. војске Косова.
Председник Александар Вучић је најавио да ће из Њујорка отићи у Брисел где ће учествовати на састанку регионалних лидера, који је организовала Могеринијева. Биће присутни премијери Албаније Еди Рама, БиХ Денис Звиздић и Македоније Зоран Заев, као и три председника, Србије, Црне Горе Мило Ђукановић и косовски Хашим Тачи. Они ће сутра, на радној вечери код високе представнице ЕУ, говорити о регионалној сарадњи.
ПИСМО ЕУ ХАРЕДИНАЈУ – УГРОЗИЛИ СТЕ ДИЈАЛОГ
БРИСЕЛ, ПРИШТИНА – Представници ЕУ, Федерика Могерини, комесар за трговину Сесилија Малмстром и комесар Јоханес Хан упутили су ново писмо премијеру привремених косовских институција Рамушу Харадинају, у којем наводе да је својим једностраним акцијама угрозио напредак који је до сада постигнут у дијалогу.
Европски функционери такође поздрављају резолуцију о дијалогу, коју је косовска скупштина усвојила на Харадинајеву иницијативу, али, како преносе приштински медији, указују да ће дијалог бити настављен у истом формату, који подразумева да ЕУ заступником ставова Приштине и учесником у дијалогу и даље сматра само Хашима Тачија.
Портпарол Европске уније Маја Коцијанчић потврдила је за Танјуг да је писмо Могерини, Хана и Малстром упућено Харадинају, али није желела да говори о његовом садржају.
Садржај је обелоданила Газета експрес онлајн, истичући да европска „тројка” у писму најпре одбацује Харадинајеву оцену, коју је изнео у свом претходном писму Бриселу, да је у досадашњем дијалогу Београда и Приштине мало тога учињено.
Поручују такође да косовској влади треба да буде јасно да дијалог Београда и Приштине треба да буде настављен у формату у којем је тај процес и започет:
„Снажно одбацујемо вашу оцену да дијалог стагнира. Уместо тога, дијалог на челу са два председника обележава и означава стални напредак. Ову процену смо поделили са лидерима ЕУ на Европском савету у децембру и добили смо охрабрујуће поруке подршке”, наводи се у писму упућеном Харадинају.
Представници ЕУ сматрају да је резолуција усвојена у косовској скупштини важна и да треба да допринесе убрзању наставка процеса на конструктиван начин, у оквиру дијалога на високом нивоу.
„Ми то поздрављамо и сматрамо то уводним ставовима Косова које ће његов председник изразити у наставку дијалога”, каже се и истиче да је за ЕУ дијалог једини реални оквир за решавање нормализације односа између Приштине и Београда.