19.55 – Барозо: ЕУ сад није спремна за Украјину, али врата нису затворена
„Зашто Европска унија није предложила Украјини да се учлани? Зато што земље ЕУ нису сада спремне на такав корак. Сматра се да за то не постоји спремност ни у Украјини ни у Европској унији. Али ми увек кажемо да врата нису затворена, и могућност да Украјина постане члан ЕУ постоји у будућности“, – изјавио је председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо новинарима у Бриселу.
19.45 – Јуриј Продан упозорио ЕУда постоји могућност да се транзит руског гаса преко Украјине заустави
Министар енергетике Украјине Јуриј Продан упозорио је Европску унију да постоји могућност да се транзит руског гаса преко територије његове земље заустави.
„Морамо признати да је остало мало времена да организујемо испоруку природног гаса из земаља ЕУ у Украјину, остало је веома мало времена. Ако не решимо хитно тај проблем, поновиће се „гасни рат“ из 2009.“, – написао је Продан европском комесару за енергетику Гинтеру Етингеру.
Влада Украјине очекује да ће од првог априла цена руског гаса за Украјину скочити до 480 долара за хиљаду кубика.
19.35 – Берлин — Премијер Канаде Стивен Харпер изјавио је да не види начин да се Русија врати у Г8, све док руски председник Владимир Путин не промени свој приступ Украјини.
18.45 – Румунски председник Трајан Басеску изјавио је данас да Русија можда има територијалне амбиције које се протежу скроз до источне границе Румуније.
Трајан Басеску
16.31 – Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас да се нада да ће претња додатним санкцијама бити довољна да се Русија заузда у украјинској кризи, али да је Европа спремна да делује уколико буде било потребно.
16.20 – „Готово 100.000 војника стационирано је на границама Украјине, као и у правцу Харкова и Доњецка“, рекао је шеф украјинског Савета за националну безбедност, Андриј Парубиј, наводи АФП. Амерички војни званичници, међутим, тврде да је тај број далеко мањи, односно 20.000 војника, пренеле су агенције.
16.07 – Русија одбацила нацрт резолуције ГС УН о Криму
Представљени у Генералној скупштини нацрт резолуције о непризнању референдума на Криму „поприма конфронтациони карактер“, изјавио је данас стални представник Русије у УН Виталиј Чуркин.
Русија се негативно односи према предложеном документу, изјавио је дипломата уочи гласања. „То је покушај да се посумња у значај референдума одржаног на Криму, референдума који је одиграо своју историјску улогу“, – нагласио је Чуркин.
„Русија није могла да не прихвати жељу становника Крима да реализују своја права на самоопредељење“,- додао је представник Русије у Организацији уједињених нација.
15.24 -Украјина ће повећати цену транспорта руског гаса кроз њену мрежу гасовода, изјавио је Сергеј Собољев, један од лидера Отаџбинске партије Украјине, јавља Итар-Тасс. „Цене гаса су на светском нивоу, али цене транспорта нису. Већ смо најавили да морамо да повећамо цену за транзит. Разговори о томе већ су почели, рекао је он.
15.14 – Генерални савет Уједињених нација започео је у Њујорку дебату о кризи у Украјини. Седница је почела иступањем привременог шефа дипломатије Украјине Андреја Дешчица.
Најављено је да ће земљама чланицама биће упућен позив да не признају било какву промену статуса Крима и Севастопоља на темељу недавно одржаног референдума. Предлог резолуције о Украјини, који ће бити презентован, има за циљ учвршћивање суверенитета, независности и територијалног интегритета ове државе, пише Униан. Све земље чланице биће позване да се уздрже од унилатералних потеза и реторике која би могла да појача постојеће тензије.
Одмах после Дешчице, Генералном савету УН обратио се амбасадор Русије у УН Виталиј Чуркин, који је објаснио став Москве да је референдум на Криму одржан по међународним законима и да је резултат легитиман.
15.02 – Јанукович ће у петак одржати конференцију за штампу у Ростову на Дону
Конференција за штампу ће се одржати у петак 28. марта. Тачно време није указано.
Последњи пут се Виктор Јанукович обратио новинарима у Ростову на Дону 11. марта. Политичар је тада изјавио да је и даље председник и врховни командант армије Украјине.
14.45 – Руска делегација у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПС СЕ) могла би да изгуби право гласа због руског припајања Крима, сазнаје се данас у председништву ПС СЕ у Стразбуру, јавља Бета.
ПС СЕ, која заседа од 7. до 11. априла, изјасниће се о резолуцијама које предвиђају ускраћивање права гласа за 18 руских посланика, прецизирала је агенцији Франс прес председница те скупштине Ан Брасер. Она је додала да ће ПС СЕ такође разматрати ситуацију у Украјини и последице руског припајања Крима.
Руској делегацији је 2000. године било ускраћено право гласа због руске интервенције у Чеченији. Стручњаци СЕ за уставно право из Венецијанске комисије недавно су оценили нелегитимним референдум о отцепљењу који је организован на Криму.
14.38 – Премијер Канаде Стивен Харпер изјавио је да не види начин да се Русија врати у Групу осам најјачих светских привреда (Г8), све док руски председник Владимир Путин не промени свој приступ Украјини.
„Тешкоћа је у томе што, упркос свим нашим напорима да нам Путин буде партнер, он нема жељу да нам буде партнер, он жели да нам буде ривал“, рекао је Харпер на конференцији за новинаре с немачком канцеларком Ангелом Меркел у Берлину.
13.27 – Бивша премијерка Јулија Тимошенко изјавила је да ће се кандидовати на председничким изборима у Украјини. Подсетимо, на интернету је недавно процурео телефонски разговор обављен 18. марта између Тимошенкове и бившег заменика секретара Савета за националну безбедност и одбрану Украјине Нестора Шуфрика. „Украјинци морају да узму оружје против Руса, тако да чак ни спаљена земља неће остати тамо где стоји Русија“, рекла је бивша премијерка Тимошенко у том телефонском разговору.
13.08 – Путин: Русија ће имати национални платни систем
О руском платном систему је почело да се размишља када су Виза и Мастеркард блокирали платне картице неких руских банака због америчких санкција.
Русија ће имати свој, национални платни систем, изјавио је председник Русије Владимир Путин.
„У земљама као што су Јапан и Кина ти системи раде, и раде веома успешно. Они су створени као национални системи, затворени на свом тржишту, на својој територији, за свој народ, а сада постају све популарнији“, – рекао је Владимир Путин на састанку са члановима Савета Федерације. Путин је додао да је јапански систем, који је смишљен као национални систем, сада активан у 200 земаља.
13.03 – Украјина треба да постане део европског колективног безбедносног система, изјавио је Данијел Лубкивски, заменик министра иностраних послова Украјине. „Ово питање није само од интереса за Украјину већ и за читаву Европу. Украјина је европска држава, пуни члан европског друштва у свим аспектима: политичком, економском и безбедносном“, казао је он.
12.50 – Украјина ће од ММФ-а за две године добити 14-18 милијарди
Мисија Међународног монетарног фонда која је преговарала са новим украјинским руководством у Кијеву одлучила је да издвоји за Украјину 14-18 милијарди долара за стабилизацију економије земље.
Споразум ће у априлу размотрити руководећи органи ММФ-а, а претходно се очекује да власти земље донесу „пакет мера за стабилизацију економије и стварање услова за раст“.
Један од основних услова за кредит је поскупљење гаса.
12.30 – Председник Русије Владимир Путин наложио је Савету федерације да укључи у свој састав и сенаторе са Крима и из Севастопоља, јавља Раша тудеј.
12.04 – Кримске власти објавиле су листу са именима 321 особе чије је присуство на полуострву непожељно. Између осталих, на списку је име Арсенија Јацењука, премијера Украјине, Олександра Турчинова, председника Украјине, Олега Тјагнибока, лидера Свободе и других.
11.48 – Чак 54 посто Немаца сматра да Европска унија и САД треба да прихвате прикључење Крима и Севастопоља Криму, објавио је на Твитеру немачки лист Шпигл. Против тога је 38 посто анкетираних.
11.35 – Грађани Крима и Севастопоља укључују се у руски програм здравствене заштите и добијају бесплатну медицинску негу, јавља Интерфакс.
Одлука је донета после састанка надлежних власти с премијером Русије Дмитријем Медведевим.
11.25 – Законодавна Скупштина града Севастопоља одлучила је да две мање градске луке споји у једну велику, јавља агенција Криминформ, преноси Интерфакс.
11.03 – Унапређена тужитељка Крима
Руководилац тужилаштва Крима Наталија Поклонскаја, коју је на ту дужност поставио главни тужилац Русије Јуриј Чајка, унапређена је у старијег саветника права.
Исти чин је добио и вршилац дужности тужиоца Севастопоља Игор Шевченко, рекли су у државном тужилаштву Русије.
За 34-годишњом Поклонском је у Украјини расписана потерница због рушења уставног поретка и државне власти.
10.56 – Већина људи која је убијена на Мајдану, настрадала је од оружја које је било у рукама припадника безбедносних снага, рекао је председник Украјине Олександар Турчинов. Он је додао да ће Украјина бити захвална на помоћи у истрази злочина коју су понудили европски парламентарци.
10.43 – Украјини прети банкрот и влада мора да предузме непопуларне економске мере, изјавио је у влади Украјине привремени премијер Арсениј Јацењук, преноси РИА Новости.
„Или ћемо донети те мере или ће Украјина банкротирати“, казао је он и упозорио да ће БДП пасти за 10 посто ако мере за превазилажење економске кризе које нуди његова влада не буду усвојене.
10.10 – Украјина очекује да ће Генерална скупштина УН данас усвојити резолуцију којом ће бити потврђен територијални интегритет те државе, а референдум о отцепљењу Крима, који је претходио припајању тог полуострва Русији, бити проглашен незаконитим.
09.47 – Приступ председника Русије Владимира Путина питању Крима је сасвим разумљив, сматра бивши немачки канцелар Хелмут Шмит.
Он је у коментару у листу Цајт, где ради као уредник, написао да су санкције ЕУ и САД проив Русије „глупа идеја“, а да ће, ако буду пооштрене, нашкодити Западу колико и Русији.
09.34 – Међународни монетарни фонд је спреман да украјинску економију помогне са 14-18 милијарди долара, јавља Унијан.
09.33 – Девет од 10 Америкацана подржава санкције које су САД наметнуле Русији због припајања Крима, али чак 50 посто испитаних сматра да би санкције морале да буду оштрије, показала је анкета коју је спровео АП. Са политиком у вез с украјинском кризом коју води председник САД Барак Обама не слаже се 59 посто Американаца, што је рекорд у његовом досадашњем мандату, а 41 посто га подржава.
09.12 – Крим неће изневерити Русију. Гарантујемо високу дисциплину, изјавио је Сергеј Аксојнов, премијер Крима, преноси радио Свобода. „Спремни смо да узмемо учешћа у свим федералним програмима и дисциплиновано ћемо извршавати све задатке“, рекао је Аксојнов.
07.35 – Уколико Владимир Путин прати традицију руске војне доктрине, могуће је да ће сада покушати да смири кризу у Украјини, заустављајући се на анкесији Крима, изјавио је шеф одбране Велике Британије Филип Хамонд, преноси Ројтерс.
Он је додао да треба смањити притисак на председника Русије избегавањем агресивног војног одговора НАТО савезника и користити дипломатске и економске полуге утицаја.
07.20 – Обавештајци америчке војне службе обавестили су конгрес и председника САД Барака Обаму да је могућност војне инвазије Русије у Источну Украјину знатно већа него што се до сада веровало, јавља ЦНН, преноси Униан. Филип Бредлав, командант НАТО снага, пренео је конгресменима да је концентрација руских снага у граничном појасу више него довољна за извршење оваквог плана. Наиме, обавештајни подаци су показали да се у области Ростова на Дону, курској области и Белгороду, налази више од 30.000 војника опремљених моторизованим јединицама направљеним за брзу паљбу.
Оставите коментар на Русија одбацила нацрт резолуције ГС УН о Криму
Copyright © Цеопом Истина 2013-2023. Сва права задржана.